„Gotować każdy może…

Trochę lepiej lub trochę gorzej…”

 

Skoro hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek brzmi „Zasmakuj w Bibliotece”, to na deser proponuję zastawienie wybranych pozycji o tematyce kulinarnej.

1.       „Lody. Domowa manufaktura” David Lebovitz

https://ecsmedia.pl/c/lody-domowa-manufaktura-b-iext49267573.jpgKto z nas nie lubi lodów? Ten słodki smak pozwala nam choć na chwilę poczuć się znów dzieckiem, dla którego największym zmartwieniem jest wprowadzone przez mamę ograniczenie w ilości zjadanego przysmaku ;)

Proponowana książka to niemalże podręcznik uczący jak w domowej kuchni stać się specjalistą od lodów. Znajdziesz tu nie tylko klasyczne przepisy na lody śmietankowe czy czekoladowe, ale też unikalne kompozycje smakowe jak modne lody z pietruszki, sorbet jeżynowo-limonkowy czy lody z masła orzechowego.

 

2.      „#instaserial o gotowaniu” i „#instaserial o gotowaniu. Dokładka”  Nicole Sochacki-Wójcicka

https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4893000/4893003/769024-352x500.jpg   Autorka to popularna instagramerka, influencerka propagująca akcję „Badaj się regularnie”. Instaseriale o gotowaniu nawiązują do miejsca, w którym bohaterka zdobyła popularność i stąd też niespotykany przypadek opatrzenia tytułu hasztagiem. Przepisy zawarte w obu książkach są zróżnicowane, począwszy od naprawdę prostych (pod względem składników jak i sposobu wykonania) po rzadziej spotykane w Polsce. Nicola bardzo jasno tłumaczy jak wykonać danie, co sprawia, że każdy czuje się na siłach spróbować. I to jest niewątpliwa zaleta tych książek. Autorka nie poprzestaje na serowaniu przepisów, książka wzbogacona jest anegdotami i zdjęciami z życia rodziny autorki. Tradycjonalistów może to razić, pragmatycy pominą, ale wielu czytelników dzięki temu potraktuje „#instaserial o gotowaniu” jako coś więcej niż kolejną książkę kucharską.

3.      Jadłonomia po polsku" Marta Dymek

https://ecsmedia.pl/c/jadlonomia-po-polsku-b-iext58802116.jpgMarta Dymek postawiła sobie cel – pokazać, że potrawy bezmięsne mogą być naprawdę smaczne, niedrogie i łatwe w przyrządzeniu.

W sześciu rozdziałach podzielonych zgodnie z porami roku (wiosna, lato, jesień, zima, ale i przedwiośnie, przedzimie) znajdziecie mnóstwo roślinnych inspiracji. Ta książka to nie tylko przepisy, ale też praktyczne porady, które sprawiają, że gotowanie jest zrozumiałe i pyszne. W końcu wiadomo, dlaczego latem do rosołu warto dorzucić bób, jak zrobić rewolucyjny pasztet bez pieczenia i czemu w bigosie tak dobrze smakuje kilka kawałków słodkiej dyni. A przede wszystkim: jak gotować roślinnie po polsku, czyli – w zgodzie z naszymi smakami i możliwościami.

Marta Dymek to autorka kultowego roślinnego bloga Jadłonomia. Wierzy, że każdy, kto chce, może jeść bardziej roślinnie.

 

4.      „ Jak być domową boginią” Nigella Lawson

Jak być domową boginią - Lawson NigellaPopularna brytyjska dziennikarka stała się guru kobiet nie tylko w krajach anglosaskich. Miliony pań domu oglądają jej programy i wykupują nakłady książek kucharskich, aby poznać tajemnicę powodzenia Nigelli Lawson. Bo powabna dziennikarka, podobnie jak król Midal, to co dotknie, zamienia w złoto. Prowadzenie domu, troska o wygląd czy nieziemski smak posiłków wydaje się być w jej wykonaniu dziecięcą igraszką. Nigella przygotowuje arcydzieła kulinarne z uśmiechem na ustach. Może lektura proponowanej książki pomoże czytelniczkom (bo to do nich adresowana jest ta pozycja) opanować sztukę gotowania i jednocześnie wprowadzania w rodzinnym domu atmosfery ciepła i radości?

5.      „Ewa gotuje” Ewa Wachowicz

Wielka Brytania ma Nigelle Lawson a Polska – Ewę Wachowicz.  Producentka, dziennikarka i Akcesoria do kuchni Ewa Gotuje - zdjęcie 1 prezenterka telewizyjna, Miss Polonia 1992, rzeczniczka prasowa rządu Waldemara Pawlaka w latach 1993–1995. Aktualnie znana z czarującego uśmiechu, ciepłej osobowości i doskonałej kuchni. Ewa Wachowicz od lat utrzymuje swoje publikacje w gronie najlepiej sprzedających się książek o tematyce kulinarnej. Najpopularniejsze są książki opatrzone tytułem „Ewa gotuje”, który nawiązuje do programu kulinarnego pani Wachowicz. Autorka zgrabnie łączy w swojej kuchni tradycyjne przepisy z rodzinnego domu ze smakami przywiezionymi z licznych podróży, co czyni jej książkę atrakcyjną również dla osób o wyrafinowanych smakach.

 

Smacznego!