Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Koniec „Przerwy na czytanie"
Książka to nieodłączny atrybut każdego człowieka uprzywilejowanego możliwością zdobywania wiedzy. Dlatego tak często można ją spotkać na szkolnych korytarzach. „Przerwa na czytanie” to projekt zrealizowany w ramach Programu Upowszechniania Czytelnictwa przez naszą bibliotekę szkolną. Z ogromną przyjemnością obejrzałyśmy zdjęcia uczniów i nauczycieli, upamiętniające ich wolny czas z lekturą. Widać, że czytanie uszlachetnia, a książka dodaje uroku i uszczęśliwiaJ Dziękujemy wszystkim za udział! Po podliczeniu głosów ogłaszamy Zwycięzców: 
I miejsce Tomek Płomiński (135 głosy/ nr 31) II miejsce Julia Biernacka (118 głosy/nr 13) III miejsce pan Adam Grodek (63 głosy/ nr4) Wyróżnienia : Ola Krawczyk (50 głosy/ nr2) i Bartosz Mielczarek (43 głosy/nr24).
Nagrody, w postaci kart upominkowych Empik ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. [Karty zostaną przesłane pocztą.] Serdecznie podziękowania należą się również Sympatykom biblioteki, którzy głosując na naszym profilu, pomogli wybrać najlepsze fotografie. Zgodnie z obietnicą, wylosowałyśmy dwie osoby głosujące w konkursie: Zuzię Polkowską i Jakuba Strzelczyka, dla których mamy drobne upominki czytelnicze. Gratulujemy wszystkim i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach biblioteki! 

Instrukcja korzystania z MOL NET+
Sytuacja epidemiczna uniemożliwia nam codzienne spotkania w bibliotece. Nauczanie zdalne trwa już kolejny tydzień. Dlatego też Drodzy Uczniowie, by wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom, zmieniają się godziny funkcjonowania biblioteki szkolnej w ZSP w Kleszczowie – od poniedziałku do czwartku będzie czynna do godziny 18.00. Aby usprawnić proces wypożyczania i tym samym zachować bezpieczeństwo podczas pandemii Covid - 19 zalecamy korzystanie z naszego e-katalogu. Poniżej wskazówki dotyczące obsługi katalogu. 

Czytaj więcej...

12 bestsellerów, znowu za darmo... TRZEBA CZYTAĆ!
Biblioteka szkolna ma przyjemność zaprosić wszystkich do udziału w największej w Polsce i na świecie akcji czytelniczej. Czytaj PL, w której po raz czwarty nasza szkoła bierze udział. Akcja powraca i jak co roku ma zamiar mocno zamieszać w czytelniczych statystykach! Selekcja świetnych książek do czytania i do słuchania - w pełni za darmo, do końca listopada. Wystarczy, że pobierzecie aplikację Woblink, zeskanujecie kod QR na stronie https://czytajpl.pl/ i już jesteście u celu. Sami widzicie, nie ma wymówki od czytania.

Loading...

Czytaj więcej...

Przerwa na czytanie
Już po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”, a w tym roku już o zasięgu międzynarodowym. Akcja w naszej szkole została przeprowadzona tradycyjnie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Niestety zamknięcie szkół z powodu koronowirusa, pokrzyżowało nasze plany. Na szczęście nie uniemożliwiło ich realizacji. Cztery klasy zdążyły jeszcze poczytać książki w szkole, zaś większość z żalem musiała przenieść się do domu, ogródka, na Teams. Stąd ta różnorodność miejsc i ujęć. Dobrze, że na pomysłowość i kreatywność naszych uczniów i nauczycieli zawsze można liczyć. Dzięki tej akcji mogliśmy znów poczuć się razem i do tego w dobrych humorach, o co zadbali już pomysłodawcy zdjęć. Zresztą sami zobaczcie. Wszystkie nadesłane fotografie są wspaniałe ale zgodnie z zapowiedzią chcielibyśmy wyróżnićza kreatywność i przyznać nagrodę Duszkom pana profesora Piotra Szczepaniaka z klasy 2b! Tego widoku nie da się zapomnieć. Ponieważ mamy jednak dylemat z wyborem pojedynczych zdjęć, ogłaszamy dodatkowe głosowanie na najlepsze zdjęcie „Akcji Przerwa na czytanie”. Do końcalistopada czekamy na Wasze głosy. Liczy się liczba polubień lub komentarzy pod zdjęciem zamieszczonym na FB Sympatyków biblioteki ZSP w Kleszczowie. Trzy zdjęcia, pod którymi będzie najwięcej polubień otrzymają nagrody. A wśród uczestników głosowania wylosujemy nagrodę niespodziankę. Korzystając z okazji, chcemy jeszcze raz wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim Wychowawcom, Dyrekcji, Uczniom czyli naszym wspaniałym Czytelnikom, za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia i życzyć kolejnych zaczytanych dni.

Czytaj więcej...

Dzień Patrona św. JANA PAWŁA II
Dzień Patrona św. JANA PAWŁA II, to jak co roku okazja aby Wam przybliżyć tą niezwykła Postać. W tym roku, poprzez m.in. literaturę ze zbiorów biblioteki, prace plastyczne (portrety wykonane przez uczniów klas pierwszych, na lekcjach plastyki). Na szczególną jednak uwagę zasługuje makieta kościoła z Wadowic ( wyk.SP w Łekińsku, przywieziona dzięki staraniom p.M.Krupskiej), bo to z tym kościołem wiążą się życiowe wybory Karola Wojtyły. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia!
Projekt zrealizowany w ramach Dni Papieskich, Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Programu Upowszechniania Czytelnictwa.
#SympatycyBibliotekiZSPwKleszczowie

Czytaj więcej...

Za nami wielki finał 1. TURNIEJU SZACHOWEGO
Za nami wielki finał 1.TURNIEJU SZACHOWEGO w naszej szkole. Łatwo nie było! Do turnieju przystąpiło 32 zawodników (22 x zaawansowanych i 10 x początkujących). Po 7 rundach zostały zaliczone punkty, a następnie przez sędziów: Piotra Chybalskiego i Łukasza Kasprzaka wyłonieni zwycięzcy:
1 miejsce MACIEJ ŁAKOMY
2 miejsce FILIP MANAJ
3 miejsce TOBIASZ RĘKORAJSKI
Wyróżnienia: SANDRA ROMANISZYN (najlepsza dziewczyna) i KACPER PIEKIELNY (najlepszy z grupy początkującej).

Czytaj więcej...

Jak wygrać w szachy? Szach mat szkolnych szachmistrzów
Nigdy nie jest za późno, aby opanować zasady najpopularniejszej gry na świecie! Gdy samodzielnie uczymy się jak grać w szachy, trudno zauważyć błędy, które popełniamy, a które w efekcie prowadzą do przegranej partii. Nauka zasad szachowych jest prosta, gdy ma się dobrego nauczyciela. Stajesz się lepszy, jeśli regularnie trenujesz. Początkujący gracz powinien po prostu dużo grać – codzienne rozegranie kilku partii sprawi, że nabierzesz podstawowych szachowych instynktów. Odpowiedzią na potrzeby graczy początkujących i zaawansowanych są warsztaty realizowane przez Katarzynę Woźniak i Michała Szurę na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w ramach Programu Upowszechniania Czytelnictwa. Zajęcia prowadzone są przez uczniów naszej szkoły, a zarazem zawodników startujących w międzynarodowych turniejach szachowych – Piotra Chybalskiego oraz Łukasza Kasprzaka. Od 5 października pasjonaci szach trenują pod okiem ...

Czytaj więcej...

Wojownik/Spiskowiec? Uczony? Kochanek? Władca? Jaki jest męski bohater?
Wojownik to bohater gotowy oddać swoje życie służąc innym. Marzeniem każdego jest szlachetnie umrzeć, a przynajmniej bohatersko zawalczyć. Wybiera ścieżkę cierpienia, walki, by udowodnić innym swoją wielkość. Wybór bohaterów wojowników mamy ogromny - od mitologicznego Achillesa, przez szlachetnych rycerzy Ronalda, Artura (wizerunek ucierpiał po przegranej walce z wiatrakami don Kichota), Michała Wołodyjowskiego czy też spiskowców Adama Mickiewicza - Konrada Wallenroda i Księdza Robaka po Marka Edelmana, bohaterskich chłopców z Szarych Szeregów i cichych bohaterów wojen. Jest też i on – agent 007 Bond. James Bond.
Mężczyzna może być nauczycielem, przewodnikiem, naukowcem, mędrcem. Oddaje się nauce i wiedzy. Zdobywa świadomość i zrozumienie po to, by uświadamiać innych. Jego celem jest oświecanie swych podopiecznych, a ścieżką mądrość. Czy taka droga dała Wokulskiemu więcej szczęścia i spełnienia niż chłodna i niestała w uczuciach panna Łęcka? Halban, wajdelota litewski, to przede wszystkim przewodnik duchowy Konrada. Traktuje go jak własnego syna, będąc dla niego silnym wsparciem. To człowiek odpowiedzialny i wrażliwy. Swojej wiedzy używa rozważnie i z wyczuciem, aby osiągnąć cel. Zarówno Faust jak i legendarny Pan Twardowski pokazują, że w pogoni za nauką można się zatracić i zapomnieć o tym, co nadaje życiu sens. Na szczęście w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” spotykamy Johna Keatinga. On zna wartości, doświadcza życia i buduje na tej podstawie wiedzę, którą przekazuje dalej. Nauczyciel staje się dla chłopców wzorem, przewodnikiem, kapitanem. Zdobywa ich zaufanie i szacunek. Przekonuje podopiecznych, aby uwierzyli we własne siły, aby dążyli do tego, by ich sny się spełniły. Keating jest pasjonatem, który swoją pasję przelewa na chłopców.
Mężczyzna król to nie tylko mocarz, szef rządu czy władca absolutny. To również liderzy zespołów, przywódcy, edukatorzy, politycy. Ich celem jest prowadzić, zarządzać, bronić, chronić, opiekować się. Prawdziwego króla nie można skorumpować. On kreuje świat dla innych, opiekuje się nimi, myśli o nich. Jest surowy, ale i sprawiedliwy. Zna swoją siłę i wartość. Tworzy zasady. W ten archetyp mężczyzny wpisuje się król Artur na tym samym poziomie co Steve Jobs. Bycie królem może wydawać się niezwykle atrakcyjne, ale to trudne, wymagające wyzwanie. Potrzeba ogromnej pewności siebie, siły wewnętrznej i samokontroli, aby być królem. No i trzeba pamiętać, że na szczycie jest miejsce tylko dla jednej osoby.
Romantyczny kochanek czy odpowiedzialny racjonalista? A może po prostu szczęśliwy człowiek, który ma prawo czuć, kochać i żyć według własnych reguł? Literatura bogata jest w przykłady nieszczęśników, którzy miłość utożsamiali z cierpieniem i odrzuceniem. Werter, Konrad, wspomniany już Wokulski czy nieśmiertelny Romeo byli nieszczęśliwie zakochani. Może warto upowszechnić inny wzorzec – mężczyzny, który czuje i potrafi kochać? Archetyp zupełnie nieznany dzisiejszemu światu, który przez kilka tysięcy lat ograniczał męskość patriarchalnym modelem niepozwalającym na wrażliwość. Nowy typ mężczyzny to kochanek obecny. Nie ocenia, nie krytykuje, w zamian kocha i podziwia, wspiera. Przy nim kwitnie kobieta, przy nim dziecko czuje się bezpiecznie.

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych
Biblioteka szkolna w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto, ustanowione przez International Association of School Librarianship w 1999 r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. – przez cały październik w celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Z książką Ci do twarzy”
W ramach tegorocznych obchodów MMBS zapraszamy wszystkich naszych Czytelników i Sympatyków do wspólnego świętowania! Niestety ze względu na Covid19, znacząco musieliśmy ograniczyć nasze animacje, ale to co przygotowaliśmy (po konsultacjach z Wami) z pewnością przypadnie Wam do gustu. Nawiązując do greckiej triady poruszymy UMYSŁ-CIAŁO-DUSZĘ!

Czytaj więcej...

Pamiętamy - BohaterON!
Jeszcze do końca tego tygodnia, gorąco zachęcamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „ Powstanie Warszawskie w literaturze” oraz ekspozycji książek historycznych w ramach akcji BohaterON.  Przypomnijmy, że wystawa ta, to jeden z elementów wyróżnionego projektu Ogólnopolskiego Konkursu #cojaczytam.  Fotografie wykonał Janek Pawelec przy współpracy: Marcela Słabosza, Michaliny Wrońskiej, Wiktora Stacheckiego, Marcela Majchrowskiego, Szymona Kozłowskiego, Filipa Majcherka, Macieja Urbańskiego, Darii Opak, Klaudii Pietrzyk, Michała Francuza; pod opieką p. Barbary Mickiewicz i p. Patrycji Radziwolskiej. Wystawa fotograficzna jest dostępna w foyer Solparku a ekspozycja książek, w bibliotece szkolnej w godzinach pracy. Gorąco polecamy! 

Rozstrzygnięcie konkursu „ Balladyna w malarstwie”
Dnia 23 września br. podczas apelu szkolnego, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu czytelniczego „ Balladyna w malarstwie”, przeprowadzonego na FB Sympatyków biblioteki ZSP w Kleszczowie w ramach Narodowego Czytania 2020. A oto nasi laureaci: Kordian Kaźmierczak, Szymon Kozłowski, Oliwia Korkus, Martyna Muskała, Martyna Kurzydlak, Paulina Modlińska, Majka Sukiennik, Kuba Maciejek. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów! Wszystkich naszych Czytelników zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach biblioteki szkolnej.   

Babie lato kusi

Babie lato kusi pięknymi widokami i niemal tropikalną pogodą. W takich okolicznościach naprawdę trudno o koncentrację i rzetelną naukę. Aby choć trochę odpocząć od wysiłku intelektualnego, ale nie pozwolić rozleniwić się mózgowi, warto znaleźć chwilę na czytanie dla przyjemności. Tak! Czytanie to nie jest wyłącznie realizacja obowiązku szkolnego. To również znakomity sposób spędzenia popołudnia lub weekendu. Dla tych, którzy uważają, że czas wolny podczas nauki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie jest równie realny jak Yeti (podobno istnieje, ale nikt nie miał przyjemności ;) ) zapraszamy do Biblioteki szkolnej po lektury i podręczniki. Spragnionym czytelniczych przyjemności pragniemy zaserwować bogaty wybór powieści obyczajowych, kryminałów, inspirujących biografii. Posiadamy także pozycję poświęcone zdrowemu trybowi życia oraz motywujące książki psychologiczne.
Zachęcamy do skorzystania z katalogu on line https://m020982.molnet.mol.pl/

NATASZA MALIK z klasy 3t została Najlepszym Czytelnikiem ZSP w Kleszczowie
w roku szkolnym 2019/2020! Serdecznie gratulujemy! Nagrodę w postaci karty upominkowej empik o wartości 100 zł ufundowała Rada Rodziców ZSP w Kleszczowie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Projekt zrealizowany w ramach Programu Upowszechniania Czytelnictwa.  #NieZostawiamCzytelnika #Będziedobrze  #Sympatycybiblioteki

Książka na wakacje

Wakacje z książką to zawsze dobry pomysł na letnie miesiące. Wybierając świadomie lekturę mamy pewność, że spędzimy czas w interesującym towarzystwie.

Po co najchętniej sięgamy podczas letnich miesięcy? Z pewnością pierwszym wyborem czytelnika nie jest „Lalka” Prusa ani „Kordian” Słowackiego. Niemniej jednak klasyka jest popularnym wyborem. Nie zapominajmy, że czasem znienawidzone lektury to po prostu genialne książki. Skoro nie „Lalka” to może „Anna Karenina” Tołstoja lub „Targowisko próżności” Thackeray’a? Wybór wśród kanonu literatury pięknej jest tak bogaty, że z pewnością każdy czytelnik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Osoby, które nie mogą żyć bez czytania, ale latem chciałyby odpocząć od skomplikowanych treści, z pewnością chętnie przeczytają „Życie stewardessy” Olgi Kuczyńskiej. Przy okazji można poznacć jak wyglądają kulisy pracy w chmurach. Interesującą pozycją jest też nagrodzona Paszportem Polityki „Jak pokochać centra handlowe" Natalii Fiedorczuk. To perypetie młodej matki Polki, przedstawicielki umów śmieciowych, która nie była do końca przygotowana na to, co stanie się po porodzie. Fanów czegoś mocniejszego z pewnością nie zawiedzie thiller Jakuba Żulczyka pt. „Wzgórze psów". Szukający recepty na szczęście mogą spróbować odnaleźć je w książce „Happy food. Przez żołądek do szczęścia”.
Drodzy Czytelnicy, nie róbcie sobie wakacji bez książki, pamiętajcie, że jak mówił Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Wybierzcie pozycje, w towarzystwie których spędzicie dobrze czas. Życzymy wielu wspaniałych przygód przeżytych wraz z bohaterami wybranych przez Was książek,
Barbara Mickiewicz i Ewelina Szymak.

AGNIESZKA GWIZDEK z klasy 3A została
Najlepszym Czytelnikiem Szkoły w latach 2017-2020
Serdecznie gratulujemy! Nagrodę w postaci karty podarunkowej Empik o wartości 100 zł. ufundowała Rada Rodziców ZSP w Kleszczowie.

Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2020
Nagrodę Literacką Nike, która ma promować współczesną literaturę polską, przyznaje się od 1997 roku. Jej pierwszym laureatem był Wiesław Myśliwski. Od tamtej pory otrzymali ją m.in. Jerzy Pilch, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, a w ubiegłym roku Mariusz Szczygieł. Po raz pierwszy w historii nominacje do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike ogłoszono w tym roku tylko w mediach.
Nominowani do Nagrody Literackiej Nike 2020:

1. „Jaremianka”, Agnieszka Dauksza (biografia, Znak)

2. „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko (reportaż, Dowody na Istnienie)

3. „Kalendarz majów”, Konrad Góra (poezja, Biuro Literackie)

4. „W czasach szaleństwa”, Magdalena Grochowska (esej, Agora)

5. „Potop”, Salcia Hałas (poemat prozą, WAB)

6. „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej”, Weronika Kostyrko (iografia, Czerwone i Czarne)

7. „Feluni”, Ewa Kuryluk (autobiografia, Wydawnictwo Literackie)

8. „Miłość w trybie awaryjnym”, Ewa Lipska (poezja, Wydawnictwo Literackie)

9. „Stramer”, Mikołaj Łoziński (powieść, Wydawnictwo Literackie)

10. „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, Piotr M. Majewski (esej, Krytyka Polityczna)

11. „Znikanie”, Izabela Morska (esej, Znak)

12. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Radek Rak (powieść, Powergraph)

13. „Płuczki”, Paweł Piotr Reszka (reportaż, Agora)

14. „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć”, Tadeusz Sławek (esej, Instytut Mikołowski)

15. „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie”, Tadeusz Sobolewski (Dziennik, WAB)

16. „Pusty las”, Monika Sznajderman (esej, Czarne)

17. „Srebro ryb”, Krzysztof Środa (powieść, Czarne)

18. „Pianie kogutów, płacz psów”, Wojciech Tochman (reportaż, Wydawnictwo Literackie)

19. „Substancja nieuporządkowana”, Adam Zagajewski (esej, Znak)

20. „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, Filip Zawada (powieść, Znak)

Laureat lub laureatka Nagrody Literackiej Nike otrzyma 100 tys. zł i statuetkę Nike. Nagrodę funduje „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. W tym roku zwycięzcę wybierze jury pod wodzą Pawła Próchniaka, w skład którego wchodzi: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Finalistów Nagrody poznamy we wrześniu 2020 roku, natomiast nazwisko zwycięzcy w pierwszą niedzielę października.

Czego można nauczyć się z książek?
Czytanie książek to nie tylko obowiązek ucznia ani przyjemność człowieka inteligentnego. Historie literackich bohaterów bywają dla czytelników inspiracją do rozwiązywania problemów, a nawet formą autoterapii. Często zdanie z książki staje się życiowym mottem lub pociechą w trudnym czasie. Poniżej subiektywny wybór inspirujących cytatów.

„Jeśli o nic nie prosisz, niczego nie dostaniesz. Więc proś. Czasem usłyszysz "tak", czasem "nie". Ale jeśli nawet nie zapytasz, odpowiedź zawsze brzmi "nie". Sam jej sobie udzieliłeś.” [Regina Brett, Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu]

„Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.” [Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza]

„Życie człowieka składa się z tysięcy epizodów. Jednak tylko jeden z nich jest naprawdę ważny i zmienia całe życie. Mądrość życiowa polega na tym, żeby go nie przeoczyć wśród całej reszty." [Anna Ficner-Ogonowska , Alibi na szczęście]

„Nigdy nie jest się biednym, jeśli ma się coś do kochania.” [Lucy Maud Montgomery, Ania z Szumiących Topoli]

„Po drugiej stronie chmur zawsze jest czyste niebo.” [Éric-Emmanuel Schmitt, Zapasy z życiem]

„I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.” [Paulo Coelho, Alchemik]

„Zrozumiałam tę oto zasadniczą lekcję. Żeby przetrwać, musisz się nauczyć żyć bez niczego. Pierwszy umiera optymizm, po nim miłość, na końcu nadzieja. Mimo to musisz trwać.” [Jonathan Carroll, Zaślubiny patyków]

„Wiem jedno, co łatwo zaobserwować w naturze, że świt przychodzi po najczarniejszej godzinie.” [Bear Grylls, Kurz, pot i łzy]

„To od Ciebie zależy, czy pozbierasz się, wstaniesz i ruszysz dalej!” [Nick Vujicic, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!]

„Czy to nie przyjemnie, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem... świat jest taki ciekawy... Nie byłby taki ani w połowie, gdybyśmy wszystko o nim wiedzieli, prawda?” [Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”.]

„Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.” [Éric-Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”.]

„Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych.” [Dale Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi]

„Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo "kocham" na dobranoc”. [Katarzyna Michalak, Lato w Jagódce]

„Żadne korekty wyglądu zewnętrznego niczego nie zmienią, dopóki nie ulegnie przemianie wnętrze” [Alex Kava, Łowca dusz]

„Nie myśl o tym, jak długą drogę masz przed sobą. Nie mierz odległości między startem a metą. Takie rachuby powstrzymają cię przed zrobieniem następnego małego kroczku. Jeśli chcesz zrzucić 20 kilogramów, zamawiasz sałatkę zamiast frytek. Jeśli chcesz być lepszym przyjacielem, odbierasz telefon, zamiast go wyciszać. Jeśli chcesz napisać powieść, siadasz i zaczynasz od jednego akapitu. Boimy się poważnych zmian, ale zazwyczaj mamy dość odwagi, żeby zrobić następny, właściwy krok. Jeden nie-wielki krok, a potem kolejny. To wystarczy, żeby wychować dziecko, zdobyć dyplom, napisać książkę, spełnić swoje najśmielsze marzenia. Jaki powinien być Twój następny, właściwy krok? Nieważne, o co chodzi – po prostu zrób to.” [Regina Brett, Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu]

„Bóg zapewne obdarza każdego z ludzi najlepszym dla niego losem, tylko my nie jesteśmy w stanie pojąc tego naszym rozumem." [Shusaku Endo, Milczenie]

„Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.” [Mario Vargas Llosa, Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki]

„Zwycięstwo oznacza walkę, nie jej wynik. O uroku walki nie stanowi ani sukces, ani porażka, lecz powód dla którego walczymy." [Eric-Emmanuel Schmitt, Noc ognia]

„Słabości trzeba trzymać w głębokim ukryciu, bo w innym wypadku stają się bronią, której przeciwko nam mogą użyć inni" [Magdalena Kordel, Córka wiatrów]

„Nieważne, co ci się przytrafia, ważne, jak to wykorzystasz. Życie przypomina grę w pokera. Nie masz wpływu na to, jakie dostaniesz karty- ale tylko od Ciebie zależy, jak rozegrasz partię.” [Regina Brett, Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu]

„Kiedy myślisz, że gorzej już być nie może, zacznij się walić deską po nodze. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę gdy przestaniesz.” [Winston Groom, Forrest Gump]

„Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy.” [Adam Mickiewicz, Dziady. Część IV]

„Może dlatego wydaję ci się szczęśliwy, ponieważ cieszę się tym, co mam, a nie tęsknię za tym, czego nie mam.” [Lew Tołstoj, Anna Karenina]

„Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli.” [Paulo Coelho, Być jak płynąca rzeka]

„Nic tak nie irytuje ludzi, którzy chcą ci obrzydzić życie, jak to, że zachowujesz się, jak gdybyś tego nie zauważał.” [Ken Kesey, Lot nad kukułczym gniazdem]

„...ten, kto kocha naprawdę, kocha w milczeniu, uczynkiem, a nie słowami.” [Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru]

„Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni.” [Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża]

„Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie.” [Chuck Palahniuk, Fight Club. Podziemny krąg]

„Każdego ranka otrzymujesz dwadzieścia cztery złote godziny. To jedna z niewielu rzeczy na świecie, które dostaje się za darmo. Za wszystkie pieniądze świata nie można kupić ani jednej dodatkowej godziny. Co zrobisz z bezcennym skarbem? Pamiętaj, że musisz go wykorzystać, bo dostajesz go tylko raz. Jeśli zmarnujesz te dwadzieścia cztery godziny, nic i nikt nie odda ci ich z powrotem.” [Nicholas Sparks, Wokini]

Wizualizacja jako droga prosta droga do celu
Wizualizacja to wyobrażanie sobie naszych pragnień i celów, na przykład tego jak wyglądamy, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy. Podczas sesji wizualizujemy swoją idealną przyszłość i dążymy do tego, aby czuć się tak, jakbyśmy naprawdę byli już w tej przyszłości, gdzie spełnione są nasze wszystkie pragnienia. Powtarzanie pozytywnej wizualizacji powoduje, że zaczynamy poniekąd nieświadomie podejmować wszelkie konieczne kroki, aby dotrzeć do tego celu. Jak to się dzieję? Ludzki mózg nie umie rozróżnić, czy sytuacje z naszych myśli są prawdziwe czy nie. Dlatego to co się dzieje w naszej głowie, wszystkie nasze przekonania i lęki, bierze za pewnik. Jeżeli myślimy pozytywnie, powtarzamy że odnieśliśmy sukces lub mamy wymarzonego partnera, nasz mózg traktuje te myśli jako fakty. Dzięki temu jesteśmy w lepszym humorze, czujemy się zmotywowani, bardziej otwarci na innych ludzi i odważniejsi. Takie nowe podejście sprawia, że osiągamy zamierzone cele w rzeczywistości.

Czytaj więcej...

Wirtualne targi książki
Uwaga! Spragnionych nowinek literackich czytelników informujemy, iż trwają właśnie wirtualne targi książki BookTarg (21.05 - 24.05) Jest to wspólna inicjatywa Allegro, Legimi i Lubimyczytać.pl, które postanowiły wykorzystać nowoczesne narzędzia, zaangażowanie specjalistów aby wyjść naprzeciw głodnym nowości i kontaktu z literaturą czytelnikom. W programie BookTarg znalazły się spotkania z autorami, panele dyskusyjne, webinaria dotyczące tarczy antykryzysowej czy tego jak rozpocząć sprzedaż przez internet, a także wirtualne stoiska targowe ze specjalnymi ofertami sprzedawców. Wchodząc na https://www.facebook.com/BookTarg będzie można uczestniczyć w spotkaniach z takimi autorami jak:

Czytaj więcej...