Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Wizualizacja jako droga prosta droga do celu
Wizualizacja to wyobrażanie sobie naszych pragnień i celów, na przykład tego jak wyglądamy, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy. Podczas sesji wizualizujemy swoją idealną przyszłość i dążymy do tego, aby czuć się tak, jakbyśmy naprawdę byli już w tej przyszłości, gdzie spełnione są nasze wszystkie pragnienia. Powtarzanie pozytywnej wizualizacji powoduje, że zaczynamy poniekąd nieświadomie podejmować wszelkie konieczne kroki, aby dotrzeć do tego celu. Jak to się dzieję? Ludzki mózg nie umie rozróżnić, czy sytuacje z naszych myśli są prawdziwe czy nie. Dlatego to co się dzieje w naszej głowie, wszystkie nasze przekonania i lęki, bierze za pewnik. Jeżeli myślimy pozytywnie, powtarzamy że odnieśliśmy sukces lub mamy wymarzonego partnera, nasz mózg traktuje te myśli jako fakty. Dzięki temu jesteśmy w lepszym humorze, czujemy się zmotywowani, bardziej otwarci na innych ludzi i odważniejsi. Takie nowe podejście sprawia, że osiągamy zamierzone cele w rzeczywistości.
Wizualizacja to technika samorozwoju pozwalająca realizować nasze plany i kreować rzeczywistość, nakierowując mózg na działanie w określonym celu. Zgodnie z tym założeniem, jeżeli chcemy coś osiągnąć, powinniśmy wyobrażać sobie, że już to mamy, a wtedy ten cel stanie się rzeczywistością. Możliwości programowania umysłu w ten sposób są ogromne. Dzięki wizualizacji można zniwelować swoje kompleksy, widząc się na przykład, jako osobę pewną siebie, błyskotliwą, mającą łatwość nawiązywania dobrych relacji międzyludzkich czy jako profesjonalistę, bez którego pomysłów szef nie wyobraża sobie istnienia firmy. Takie wyobrażanie zdecydowanie ułatwia nawiązywanie rzeczywistych kontaktów, ponieważ umysł zdąży zapoznać się z określonymi sytuacjami towarzyskimi, których regularnie doświadczał podczas wizualizacji. W ten sposób podczas realnych kontaktów łatwiej jest zachować spokój i być błyskotliwym oraz wdzięcznym rozmówcą. Podobnie działa wizualizacja w biznesie – wytrwałe wyobrażanie sobie sukcesu w pracy, zaprojektuje nasz mózg na osiągnięcie właśnie tego celu. Kolejnym bonusem, będącym wynikiem wizualizacji, są pomysły, które zaczną się nagle pojawiać. Nieustanne wizualizowanie pożądanych rezultatów, sprowokuje mózg do wychodzenia poza schemat. W efekcie człowiek zaczyna zauważać możliwości, których wcześniej nie dostrzegał.
Wizualizacja wymaga systematycznego treningu. Jest skuteczna, gdy regularnie wyobrażamy sobie dany cel. Najlepsze momenty na ćwiczenia to poranek (tuż po obudzeniu) i wieczorem (tuż przed zaśnięciem). Wtedy umysły są wolne od codziennej gonitwy myśli, najbardziej chłonne, a ich współpraca z podświadomością jest najbardziej efektywna. Wizualizujemy do momentu aż nasz cel zostanie osiągnięty. Im częściej wyobrażamy sobie nasz sukces, tym lepiej. A gdy cel zostaje osiągnięty konieczne jest wyrażenie swojej wdzięczności.

Zajmując się tą tematyką nie wolno nam zapomnieć o zagrożeniu – czyli o negatywnej wizualizacji. Niestety ma ona taką samą moc i działa w ten sam sposób, jak ta pozytywna. Często jest tak, że nasze najgorsze obawy, które pielęgnujemy w myślach, wzmacniając je strachem, przygnębieniem i nienawiścią, towarzyszą nam na przestrzeni całego życia. Widzenie siebie, jako osobę, która osiągnęła swój cel, powinno przynosić przypływ pozytywnych, budujących emocji. Uczucia są niezmiernie ważne w kontekście wizualizacji. Zadbajmy wobec tego, by były dobre.
Poniżej poradnik początkującego adepta techniki wizualizacji.
1. Zrelaksuj się. Postaraj się wyciszyć. Uspokój myśli.
2. Wybierz dobre miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
3. Zadbaj o ciszę lub włącz muzykę (dźwięki nie mogą być głośne, muzyka nie może dominować.)
4. Wybierz jeden cel, jedno marzenie. Coś, co jest dla Ciebie w danym momencie życia najistotniejsze. (Z czasem można je uzupełnić mniejszymi celami. Ważne, aby nie rozpraszać swojej uwagi, skupiając się na kilku, niemających z sobą nic wspólnego zadaniach, które chcesz zrealizować. )
5. Bądź bohaterem swoich wyobrażeń. Nie stawiaj się w roli świadka cudzego sukcesu. Musisz widzieć się w centrum swojego sukcesu.
6. Zbuduj obraz w oparciu o wszystkie zmysły. Wczuj się w wyobrażony świat, jakby był on zupełnie rzeczywisty, poczuj wiatr we włosach, dotyk sierści upragnionego psa, smak drożdżówek babci czy zapach perfum ukochanej osoby.
7. Wzbogacaj wyobrażoną rzeczywistość w nowe elementy. Rozbudowuj świat, który ma stać się częścią Twojej rzeczywistości. Zastanów się, jak możesz go ulepszyć i co możesz zmienić, aby wszystko wyglądało tak, jak tego naprawdę chcesz.
8. Nie myśl o drodze do celu, skup się na ostatecznym rezultacie. Być może Twój dobrze zaprogramowany umysł sam podsunie Ci najlepsze wybory, dzięki którym nawet w sposób nieświadomy będziesz dążył do osiągnięcia celu. Pieniądze i możliwości pojawią się same w swoim czasie, jeśli Twój cel naprawdę pokrywa się z Twoimi wewnętrznymi pragnieniami.
9. Bądź systematyczny. Stosuj wizualizację codziennie, przez minimum 30 minut.
10. Pamiętaj: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać" Walt Disney
https://marcinkwiecinski.com.pl/coachingtime/wizualizacja-celu/ [dostęp 20.05.2020]
https://dobrycoach.pl/aktualnosc/259/wizualizacja-prosta-metoda-na-powazne-zmiany [dostęp 20.05.2020]