Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Nasze internackie dzieła sztuki
W tym roku, w internacie zapoczątkowano nowe działanie - tworzenie bombek. Do styropianowych bombek przymocowywane są za pomocą szpilek kolorowe cekiny. Pomysłodawczynią i wykonawczynią była wychowawczyni Milena Rudzka. Podczas listopadowych i grudniowych prac wykonano kilkanaście bombek, różnej wielkości i rozmaitych kolorów. Cekinowe bombki ozdobią nasz internat podczas świątecznej aury bożonarodzeniowej.

Podarunek dla Domu Pomocy Społecznej im. św. Barbary w Kleszczowie
Internat przy ZSP w Kleszczowie wziął udział w kolejnej edycji akcji MEN „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. Powstał piękny, bożonarodzeniowy stroik oraz cekinowe bombki, którymi obdarowano Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Koordynatorem akcji była pani Beata Wysmułek. Wykonane przez panią Renatę Kinę – Neumann, panią Magdalenę Balcerowicz i panią Milenę Rudzką bożonarodzeniowe prezenty zostały dostarczone mieszkańcom DPS-u w połowie grudnia. Seniorzy nie kryli radości i łez wzruszenia. Byli poruszeni faktem, że pamiętają o nich wychowankowie i wychowawcy z naszego internatu.

Czas pandemii nie przeszkodził nam w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia
Jak co roku, tradycyjnie, własnoręcznie wykonywaliśmy kartki świąteczne wraz z ułożonymi życzeniami. Wspólne tworzenie kart świątecznych dostarczyło nam dużo radości i zapoczątkowało świąteczny nastrój w internacie.

Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły
Pod koniec października w naszym internacie został ogłoszony ,,Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły,,. Celem konkursu było przybliżenie wychowankom postaci Karola Wojtyły oraz zapoznanie ich z jego poezją. Uczestnicy recytowali wiersze Karola Wojtyły i nagrania on - line przesyłali organizatorce - wychowawczyni Milenie Rudzkiej. Uczestników konkursu oceniła komisja w składzie: Kierownik Internatu - Pani Beata Wysmułek oraz wychowawczyni - Pani Milena Rudzka. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymały: Magdalena Cieślik i Olga Zych.

Światowy Dzień Uśmiechu!
Spośród wszystkich bogactw tego świata jest jedna rzecz, która mimo, że jest zaraźliwa i uzależnia, to jednak wcale nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie, jest najlepszą na świecie terapią. Pewne przysłowie chińskie mówi, że jedna radość przegania sto smutków. Jedna pogodna osoba potrafi pociągnąć za sobą całe grupy, zupełnie naturalnym, szczerym uśmiechem. Niektórzy zaczynają od niego dzień. Innym przychodzi z trudem. Bez względu na to czy uśmiechasz się często, czy sporadycznie 1 października nasi wychowankowie odnaleźli w codziennych czynnościach tę szczyptę magii, która wywoła uśmiech na ich twarzach.
Święto stworzone po to, aby przypomnieć zabieganym, że uśmiech jest niezbędny w życiu: pomaga znieść przeciwności losu, uczy dystansu do drobnych niepowodzeń oraz jest najkrótszą drogą do drugiego człowieka! A uśmiech wyjątkowej osoby potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów oraz rozpogodzić nawet bardzo pochmurny dzień.

Nakręceni na odkręcanie 

Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać spory "woreczek" nakrętek. Ciągle zbieramy dla Frania. Franuś walczy po wirusowym zapaleniu mózgu, w wyniku którego zapadł w śpiączkę, o powrót do pełnej świadomości i sprawności. Potrzebuje ciągłej i kosztownej rehabilitacji. Nie ma złotego środka na pełne wybudzenie, jest codzienna praca i turnusy rehabilitacyjne – to wszystko bardzo powoli przynosi efekty, ale jest też bardzo kosztowne. My możemy podzielić się w jeden z najprostszych sposobów- odkręcając zakrętki z plastikowych butelek i zostawiając je w wyznaczonych punktach.
Więcej informacji o Franiu: TUTAJ
Punkty zbiórki to świetlica, biblioteka szkolna i internat. Zbieraj nakrętki również w domu, po powrocie do szkoły przekażesz je nam ?.

Dzień Chłopaka 2020
W środę 30. września 2020 roku nasza społeczność internacka obchodziła Dzień Chłopaka. Ostatni dzień miesiąca jest właśnie im dedykowany. Również w tym roku żeńska część zbiorowości internackiej nie zapomniała o swoich kolegach. Oprócz życzeń każdy chłopiec otrzymał słodki upominek, a także czerwony krawat honorowego tytułu Odjazdowego Chłopaka. Dziewczęta spisały się na medal, gdyż Panowie do końca dnia pozostali pełni optymizmu i w radosnych nastrojach - o czym świadczą zdjęcia poniżej.

Internat bez łez, czyli integracja pełną parą
Program „Internat bez łez” ma być pierwszym dużym krokiem do adaptacji i integracji nowych mieszkańców w internacie. Uczestniczą oni w cyklu spotkań, aby łez związanych z pobytem w internacie było jak najmniej. To jak początki bywają trudne, wie każdy. Konieczność dostosowania się do zasad regulujących funkcjonowanie, przebywanie w nowej społeczności, konieczność liczenia się z potrzebami i przyzwyczajeniami innych osób oraz usamodzielnianie się i dbanie o swoje otoczenie, a do tego obowiązki szkolne - to wszystko może nieco przytłaczać młodego człowieka. Spotykamy się po to, aby ten początkowy okres przebiegał w miarę płynnie. Jest pracowicie, jest wesoło i przyjaźnie. Wystarczy spojrzeć na galerię.

Dziś jest jabłkoo
28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji na mieszkańców czekał kosz pełen tych owoców i akcja - Złap jabłko na zdrowie! Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie, wpływ na to ma nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogatą symbolikę. Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. Idealne zalety dla wszystkich! O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Pamiętajmy więc o codziennej porcji owoców.

Ognisko integracyjno – adaptacyjne
17 września (czwartek) 2020 roku przywitał nas pogodnym i ciepłym dniem. Cieszyliśmy się z tego, gdyż właśnie na ten dzień zaplanowane zostało ognisko integracyjno – adaptacyjne dla wychowanków internatu. Impreza tradycyjnie zorganizowana została w rezerwacie w Łuszczanowicach. Celem spotkania było stworzenie okazji do wzajemnego poznania się wychowanków, nawiązanie bliższych kontaktów w ramach grupy, budowanie wzajemnego zaufania, zachęty i wsparcia, kształtowanie umiejętności komunikacji, integracja na poziomie wychowanek - wychowanek, wychowanek - wychowawca, a także poznanie piękna regionu, uczenie się wykonywania czynności takich jak: zbieranie drewna, rozpalenie ogniska, pieczenia kiełbasek. Podczas spotkania można było posilić się własnoręcznie upieczoną kiełbasą czy chlebkiem oraz sałatką. Ogniskowa atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom. Dopisywały dobre humory, nie milkły rozmowy. Uroku spotkania dodawał również instrument muzyczny przyniesiony przez jednego z wychowanków: ukulele, a co za tym idzie gra na nim i wspólny śpiew. Jak widać, z pozoru zwyczajne ognisko okazało się świetną zabawą oraz możliwością spędzenia wolnego czasu aktywnie i z pożytkiem dla zdrowia na łonie natury. Z pewnością czas spędzony na takim spotkaniu integracyjnym będzie mile i długo wspominany przez wszystkich uczestników. Pani Kierownik zadbała o to, by wychowankowie z grupy pierwszej wraz ze swoimi wychowawcami mieli możliwość do lepszego zapoznania się i zintegrowania przez wspólne zabawy oraz rozmowy. Opiekę nad wychowankami podczas ogniska integracyjnego sprawowali: p.kierownik - p. B. Wysmułek, wychowawcy: p. P. Szczepaniak, p. M. Balcerowicz, p. L. Wojewoda - Pokora, p. M. Rudzka.

W dniu marzeń i dobrych wiadomości
8 września 2020 roku, obchodziliśmy w internacie właśnie takie święta i z pewnością przyznacie, że to doskonały początek i powód do kontynuowania tradycji świąt nietypowych w naszych murach:) Każdy mógł podzielić się własnymi pomysłami na marzenia, przekazać dobre wiadomości, tak ważne i potrzebne w czasach, gdy jesteśmy zasypywani informacjami o negatywnym znaczeniu. Wasze marzenia są przeróżne, od tych typowo szkolnych, np. stypendium, pozytywne oceny, zdanie matury i dostanie się na studia, po wygraną w lotto, domek na plaży, ale również czysty pokój, brak zmartwień, dobre samopoczucie w grupie, naprawę prysznica... Życzymy spełnienia wszystkich waszych marzeń! Dobrą wiadomością była dla niektórych pizza na kolację, brak blokady w pokoju i świadomość, że zbliża się środa, a środa to już taki mały piątek, a kolejnego dnia czeka kogoś mniej lekcji. Okazuje się również, że na pozytywne myśli i dobre wiadomości ma wpływ rosół i jego kondycja. Wobec tego życzymy, aby błahostki nie przysłaniały Wam życiowej radości.

Internacki Dzień Kobiet
Z kobietami źle, ale bez nich jeszcze gorzej - czyli obchody internackiego Dnia Kobiet!
8 marca - dzień w którym szczególnie wyjątkowo zasypujemy wszystkie Panie kwiatami i różnego rodzaju prezentami. Nie inaczej było w naszym internacie, gdzie delegacja chłopców w imieniu całej męskiej społeczności odwiedziła wszystkie swoje koleżanki oraz kadrę wychowawczą składając najserdeczniejsze życzenia i wręczając skromne upominki. Wszystkim Panią jeszcze raz życzymy aby zawsze czuły się kochane i doceniane a przez życie szły z uśmiechem na twarzy, pewnością swojej urody, wartości i umiejętności!

Upiekliśmy pizzę
Na cotygodniowych zajęciach „Zdrowego talerza” zdarza nam się raz na jakiś czas zaszaleć. Postanowiliśmy przyłączyć się do świętowania międzynarodowego dnia pizzy i zjeść taką zdrowszą, bo własnoręcznie przygotowaną. Była idealna!

Dzień Pozytywnego Myślenia
Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się ze to może być prawda. Przyszedł czas na kolejny oryginalny dzień w naszym kalendarzu świąt nietypowych - Dzień Pozytywnego Myślenia! Pomysłodawcą tego święta jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która od lat zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na nasze zdrowie i procesy leczenia. Okazuje się że pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje co potwierdzają badania naukowe. Optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Postaraliśmy się o to, aby w tym dniu szklanka zawsze była w połowie pełna. Przygotowaliśmy dla naszych wychowanków 86 wyjątkowych, pozytywnych myśli i haseł. Każdemu z uczniów pozostało tylko zdać się na los i wylosować przypisane właśnie do niego pozytywne hasło oraz trzymać się go do końca tygodnia jeśli nie dłużej.

Łamiąc głowę na zagadkach
29 stycznia także w naszym internacie obchodziliśmy światowy dzień łamigłówek! Młodzież mogła porzucić urządzenia elektroniczne i wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa! Grupa ochotników początkowo indywidualnie a później w grupowo zmierzyła się z wcześniej przygotowanymi zagadkami. Stopień trudności rósł z zagadki na zagadkę, ale finalnie wspólnymi siłami udało rozwiązać się wszystkie łamigłówki! Gratulujemy!

"Dziwne" zwyczaje mieszkańców internatu
7 stycznia - dzień wolności! Albo jednak dzień dziwaka? Na jedno wychodzi, bo bez zahamowań można pochwalić się swoim bzikiem. Dziwak według słownika języka polskiego to człowiek o dziwnych upodobaniach i przyzwyczajeniach. Powiedzmy sobie szczerze, że każdy z nas ma w sobie coś z dziwaka, a w magicznym pudełku znalazły się m.in. takie: lubię wychodzić z pokoju, zjadam 12 tostów a nie tyje, lubię spać w skarpetkach i w bluzie z kapturem, gadam do siebie w drugiej osobie, jem pizzę z bananem, myśli w mojej głowie są "mówione" w języku niemieckim, nie zasnę w skarpetkach, suwak od kołdry musi być przy nogach, lubię gadać do siebie, kradnę długopisy, wymyślam teorie spiskowe... itd.