Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Śladami Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie to jedno z najkrwawszych wydarzeń w dziejach Warszawy. Działania wojenne prowadzone przez Niemców w czasie Powstania oraz w kilka miesięcy po jego kapitulacji doprowadziły do wyniszczenia ok. 80% miasta. Zaplanowane na kilka dni, zakończyło się po 63 dramatycznych dniach. Historię tej heroicznej, nierównej walki mieszkańców Warszawy z okupantem uczniowie naszej szkoły - pod opieką nauczycieli: p. Barbary Mickiewicz, p. Anety Walczyk i p. Patrycji Radziwolskiej - odkrywali podczas wycieczki, która odbyła się 26 września 2019 r.
Zaczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym za pomocą obrazów i dźwięków poznaliśmy historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Zwiedziliśmy ekspozycję, która przedstawia nie tylko militarne dzieje walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny.
Po wyjściu z muzeum spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazał nam Warszawę przez pryzmat śladów Powstania. Przeszliśmy przez Stare Miasto trasą, którą Starówka zdobywana była przez Niemców w sierpniu i wrześniu 1944 r. Podążając śladami Powstańców Warszawskich, przekonaliśmy się, że włazy kanałowe, dziury w elewacjach kamienic, epitafia wyryte na głazach narzutowych, tablice, pomniki opowiadają historię, przed którą nie da się uciec, spacerując ulicami Warszawy.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Narodowym Centrum Kultury, gdzie mogliśmy się poczuć jak Powstańcy Warszawscy. Wszystko dzięki 16 minutowej produkcji zatytułowanej „Kartka z Powstania” zrealizowanej w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Technologia VR dała nam poczucie bycia jednym z Powstańców, zatopienia się w oglądanym obrazie. „Kartka z Powstania” opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą…
#cojaczytam
#wolnelektury
Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za miłą gościnę i niezwykłe emocje, które wywołała „Kartka z Powstania”.