Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Przyłącz się do akcji ŻONKILE!  niech „Łączy nas pamięć”
19 kwietnia, przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Po raz ósmy z tej okazji zorganizowana zostanie akcja Żonkile. Ze względu na pandemię koronawirusa, większa jej część przenosi się do Internetu i prasy oraz na fale radiowe.  Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Było to też zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. W związku z rocznicą jego wybuchu, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz ósmy organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Po raz pierwszy jednak zostanie przeprowadzona w zupełnie zmienionej formule. Hasło "Łączy nas pamięć" towarzyszy akcji Żonkile od początku. Muzeum wzywa, by w tym roku, 19 kwietnia, pamięć również łączyła, choć nietypowo, bo wirtualnie.  W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu.

Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.

  1. Wystarczy ze strony POBRAĆ SZABLON, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym WIDEOINSTRUKCJA)
  2. Zdjęcie z gotowym żonkilem opatrujemy hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
    Jeśli publikujecie post na Facebooku, koniecznie oznaczcie także główny profil muzealny @polinmuseum.
  3. Co, jeśli nie masz w domu drukarki? Nie wszystko stracone! Możemy zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka jest dostępna tutaj >>
  4. Zachęcam także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter.
    Pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech połączy nas Pamięć.

19 kwietnia zachęcam Cię również do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. Sprawdź program >> 

20 kwietnia zapraszam Cię do udziału w zajęciach edukacyjnych online. Sprawdź program >>

Skąd wzięła się ludność żydowska Polsce dowiesz się wchodząc tutaj.

Poświęcając chwilę na spacer po Muzeum POLIN w Warszawie, poznasz rzeczywistość w jakiej funkcjonowała ludność żydowska na ziemiach polskich po wrześniu 1939 roku.
Z kart historii …
Powstanie w getcie warszawskim
1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. została zorganizowana wielka akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu.
19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność.
Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Historia jest wciągająca!!
Agnieszka Kubś