Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

 

7.  edycja Dyktanda Kleszczowskiego już za nami, czas więc na wspomnienia!
VII Dyktando Kleszczowskie, pod honorowym patronatem Sławomira Chojnowskiego Wójta Gminy Kleszczów, odbyło się 22 maja 2016 r. w auli Solpark w Kleszczowie. Tegoroczną edycję wzbogaciły obchody 400-lecia śmierci Williama Szekspira, w ramach których odbyło się wiele działań o charakterze kulturalnym.
Do konkursu w trzech kategoriach: gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i open (bez ograniczeń wiekowych) zarejestrowało się 126 uczestników.

Po uroczystym otwarciu 7. edycji Dyktanda Kleszczowskiego przez organizatora, Agnieszkę Nagodę-Gębicz, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, nastąpiła część konkursowa, którą poprowadziła pani Anna Pałczyńska z pomocą pań: Ewy Mordarskiej i Katarzyny Woźniak w asyście naszych uczniów. Tradycyjnie tekst dyktanda opracowała pani Ewa Szczepaniak-Sieradzka, tym razem dotyczył dramaturga W. Szekspira.
TEKST DYKTANDA

Podczas gdy uczniowie pisali dyktando, ich opiekunowie miło spędzali czas w grocie solnej.

W konkursie na najliczniejszą grupę szkolną, Jury spośród 7 szkół przyznało:
I miejsce - Gimnazjum w Rząśni,
II miejsce - Gimnazjum w Ujeździe,
III miejsce Uniwersytetowi Trzeciego Wieku z Radomska.

Nagrody ufundowali: Społeczna Akademia Nauk, Solpark, Rada Rodziców ZSP w Kleszczowie. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w tej konkurencji za rok. Dziękujmy również wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie młodzieży na konkurs.

W przerwie kawowej dominował zapach świeżo parzonej kawy i pysznych ciast, a wszystko za sprawą naszych uczniów pod opieką pani Marzeny Klimy i pani Elizy Jagły.

Na szczególną uwagę zasługuje grupa teatralna, która w krótkich scenkach z dramatów: Romeo i Julia, Wesołe kumoszki, bawiąc przenosiła naszych gości w czasy z epoki Szekspira.

Prozaiczny magiel na czas dyktanda przeobraził się w magiel listów do Julii. To tu można było powierzyć sercowe sekrety najbardziej romantycznej z romantycznych bohaterek wszech czasów. Najpiękniejsze listy zostaną wysłane do Werony!

Romantycznie i pięknie zrobiło się również na wystawie malarstwa Weroniki Mroczkowskiej. Prace młodej malarki zachwycały i wzruszały zarówno doborem tematu, jak i techniką wykonania. Życzymy Weroniko kolejnych wspaniałych wystaw!

Na naszych gości czekała także wystawa fotograficzna „W zwierciadle wielkich mistrzów”, która w połączeniu z doskonałą muzyką m.in. Delibes, Saint-Saëns, Debussy, dawała efekt tak piorunujący, że zewsząd dało się słyszeć pochwały pod adresem autorów: „jakaż ta młodzież kreatywna i zdolna”.
Oby tak dalej pierwszaki:-)

To, na co wszyscy z niecierpliwością czekali, to spektakl „H20” Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia w wyk. Anny Rakowskiej i Piotra Miszteli, który okazał się być strzałem w dziesiątkę! Mogliśmy poczuć się wyjątkowo, jak widownia w Jorku podczas Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego oglądająca awangardową, niezwykle sugestywną kreację Hamleta i Ofelii. Wprowadzenie dialogu z publicznością sprawiło, że dała się ona porwać w tok scenicznej akcji, nadając sztuce wyjątkowość i niepowtarzalność zdarzeń. Ci, którzy byli, wyszli ze spektaklu rozbawieni i wzruszeni, na długo pozostając pod jego wpływem.
Fundatorem spektaklu była Społeczna Akademia Nauk w Bełchatowie.

Wśród widzów trafili się i tacy szczęśliwcy, którzy otrzymali podczas spektaklu nasz kubek z pamiątkowym wpisem Anny Rakowskiej i Piotra Miszteli.
Kubki ufundowała Rada Rodziców ZSP w Kleszczowie.

Na uczestników, którzy przesłali nam wcześniej zgłoszenia, czekały certyfikaty.

29 maja 2016 r. podczas Dni Kleszczowa, Sławomir Chojnowski - Wójt Gminy Kleszczów i Agnieszka Nagoda-Gębicz - Dyrektor ZSP w Kleszczowie oraz Barbara Mickiewicz - koordynator dyktanda kleszczowskiego, wręczyli uroczyście nagrody najlepszym z najlepszych.
Na mocy werdyktu Jury w składzie: E. Szczepaniak-Sieradzka, E. Zagaj, A. Kukieła, P. Kowalczyk-Pyka, E. Ławska, E. Szymak, A. Pałczyńska, spośród 124 oddanych prac, wybrało sześć najlepszych, przyznając :
- w kategorii gimnazjum:
Tytuł Mistrza Ortografii - Zuzannie Płomińskiej
Tytuł Wicemistrza Ortografii - Idze Kępińskiej
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Tytuł Mistrza Ortografii - Aleksandrze Trachta
Tytuł Wicemistrza Ortografii - Mateuszowi Tyl
- w kategorii open:
Tytuł Mistrza Ortografii - Joannie Krystyniak
Tytuł Wicemistrza Ortografii - Magdalenie Muskale
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
A tych, którzy jeszcze nie mają tych zaszczytnych tytułów, zachęcamy do rywalizacji za rok! Naprawdę warto.

Dyktando Kleszczowskie to wydarzenie kulturalne na skalę ogólnopolską, skupiające z roku na rok coraz liczniejsze grono sympatyków. To projekt promujący nie tylko zasady poprawnej pisowni w języku polskim oraz młode talenty, ale także gminę i województwo łódzkie, dlatego chcemy podziękować szczególnie naszym Patronom i Sponsorom za wsparcie i pomoc przy organizacji i realizacji tego przedsięwzięcia.

Podziękowania kierujemy również do naszych niezwykłych uczniów, nauczycieli i pani Dyrektor ZSP w Kleszczowie. To dzięki nim mogli się Państwo poczuć u nas tak wspaniale i zacząć planować powrót do nas za rok.

Spotkanie z Państwem, a zwłaszcza okazywana nam sympatia oraz uznanie naszej pracy sprawia, że mimo ogromnego zmęczenia, wraca energia i z przyjemnością zabieramy się do planowania kolejnej edycji dyktanda.
Gdyby Państwo chcieli nas wesprzeć, zapraszamy do współpracy!
Czekamy również na Państwa opinie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Barbara Mickiewicz
koordynator dyktanda kleszczowskiego