Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Wymiana polsko-niemiecka
W 2012 r. nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą w Ettenheim (www.heimschule-ettenheim.de). Jest to wyśmienita okazja poznania życia codziennego, tradycji, kultury zachodniego sąsiada oraz doskonalenia języka niemieckiego poprzez wzajemne wizyty.
Wymiana partnerska szkół odbywa się za pośrednictwem Organizacji wspierającej Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (www.pnwm.org).

Krótka historia powstania Organizacji PNWM
W dniu 17 czerwca 1991 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec podpisali umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o niemiecko-polskiej współpracy młodzieży. W ten sposób urzeczywistnili ideę pierwszego niekomunistycznego premiera RP, Tadeusza Mazowieckiego, i ówczesnego kanclerza federalnego Helmuta Kohla.
Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej i po zjednoczeniu Niemiec obaj przywódcy chcieli dać nowy początek stosunkom między naszymi krajami. Motorem zbliżenia miała być właśnie PNWM.
Po trudnym i bolesnym odcinku wspólnej historii Polski i Niemiec, młodzież obu narodów otrzymała możliwość poznania mieszkańców i kultury sąsiada, nawiązania przyjaźni i obalenia dzielących ją uprzedzeń. PNWM miała się przy tym wzorować na powstałej w 1963 roku Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Równocześnie z umową powołującą do życia PNWM podpisano Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stanowiący kamień milowy w powojennych stosunkach polsko-niemieckich.

PNWM ma oficjalnie status organizacji międzynarodowej, a zatem znajduje się w gronie takich organizacji jak Unia Europejska czy ONZ. PNWM jest jedyną polsko-niemiecką instytucją o osobowości prawnej organizacji międzynarodowej.