Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Dzień Mechatronika - projekt PO WER

Dzień Mechatronika na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole. W tym roku szkolnym odbył się 8 stycznia i przybyli na niego uczniowie ze szkół podstawowych z Kleszczowa, Lgoty i Bogumiłowic.
Wydarzenie swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście:
• Andrzej Legeżyński – Dyrektor Oddziału Elektrowni Bełchatów
• prof. dr hab. inż. Mirosław Urbaniak – Prezes Łódzkiej Rady Federacji SNT–NOT
• dr hab. inż. Ewa Korzeniewska – przedstawiciel Komitetu Głównego OWT
• Joanna Guc – kierownik Referatu Zdrowia, Oświaty, Kultury i Promocji w Urzędzie gminy Kleszczów
• Iwona Kurek – zastępca kierownika wydziału HR Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów
• Barbara Świetlik – Sekretarz Łódzkiego Komitetu OWT
• pracownicy Politechniki Łódzkiej i Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego – komisja zawodów II stopnia XLVI OWT
• Uczniowie – uczestnicy zawodów II stopnia XLVI OWT wraz z opiekunami
Przedsięwzięcie miało na celu promowanie kształcenia w obszarze mechatroniki oraz upowszechnianie rezultatów projektu „Europejski wymiar praktyki zawodowej wśród kleszczowskich mechatroników” , który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Pierwszym punktem wydarzenia było uroczyste podsumowanie wspomnianego wyżej projektu. Obecna klasa czwarta w roku szkolnym 2018/19 wzięła w nim udział m.in. poprzez realizację dwutygodniowych praktyk zawodowych w Dreźnie, w czasie których uczniowie szkolili się w zakresie projektowania i konstruowania urządzeń z wykorzystaniem nowoczesnych programów komputerowych AutoCAD oraz Inventor. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem uczestnicy projektu podzielili się z zebranymi w auli SOLPARKU podczas oficjalnego spotkania. Uczniowie: Maria Strykowska i Maciej Francuz - przybliżyli ideę projektu, jego poszczególne etapy i cele, przedstawili szczegóły związane z realizacją programu stażu, opowiedzieli jak wykorzystują zdobyte umiejętności oraz przy pomocy prezentacji multimedialnej zaprezentowali swoją pracę podczas stażu. Kolejni uczestnicy projektu: Julia Kołowrotkiewicz i Kamil Małecki opowiedzieli o programie kulturalnym. Zaprezentowali fotoreportaż o miejscach, które zwiedzili podczas pobytu w Niemczech. Mówili o podniesieniu swoich umiejętności językowych, wzroście pewności siebie, o niemieckiej tradycji, kulturze oraz sztandarowych zabytkach. Rozmowy na temat stażu, jego efektów odbywały się również w kuluarach, podczas przygotowanego na tę okoliczność poczęstunku.

Ważnym punktem Dnia Mechatronika były konkursy i warsztaty przygotowane przez pana Dariusza Wrąbla z zakresu obrabiarek CNC oraz uczniów z klasy IV technikum w ramach upowszechniania rezultatów projektu PO WER. Te ostatnie odbyły się w programach AutoCad i Inventor, a obecni na nich goście pod czujnym okiem naszych uczniów przeszli przyspieszony kurs projektowania konstrukcji mechanicznych, generowania dokumentacji i przeprowadzania symulacji działania projektowanych maszyn. Najlepsi w konkursach i najbardziej aktywni podczas warsztatów uczniowie ze szkół podstawowych otrzymali drobne upominki.
Podczas Dnia Mechatronika swoją wiedzę i umiejętności – pod kierunkiem panów: Marka Pawłowskiego, Pawła Kelma i Wojciecha Pluty - zaprezentowali także uczniowie klas pierwszych technikum, którzy przygotowali na tę okoliczność niezwykłą promocję doświadczeń, które m.in. udowodniły, że można wytworzyć prąd elektryczny z warzyw, owoców i ich przetworów.
Dzień Mechatronika w naszej szkole ta szansa na zapoznanie się z kierunkiem Mechatronika, zwiedzenie szkoły, pracowni zawodowych oraz na spotkania i rozmowy z naszymi uczniami oraz nauczycielami przedmiotów zawodowych. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie inspiracją dla uczniów aspekcie ich przyszłych decyzji edukacyjno-zawodowych.