SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZEM POLICJI

W dniu 22.03.2010r. nasza szkoła zorganizowała spotkanie wszystkich uczniów z  Jarosławem Popławskim ? kierownikiem Posterunku Policji w Kleszczowie. Tematem była prelekcja pt. ?Młodzież i narkotyki?, podczas której uczniowie mieli  okazję do zapoznania się z zagrożeniami i sposobami ich unikania.

Policjant zapoznał młodzież z pojęciem narkotyków i uzależnienia, przedstawił rodzaje wszystkich narkotyków i ich wspólne cechy, a także główne przyczyny, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki. Omówiono stopnie powstawania uzależnienia, metody zachęcania przez dealerów do zakupienia narkotyków i skutki uboczne ich zażywania. Ponadto przypomniano młodzieży, że handel, produkcja, a także posiadanie narkotyków w Polsce są nielegalne i wiąże się z tym odpowiedzialność karna. Wyjaśniono dokładnie kim od strony prawnej jest osoba posiadająca narkotyki oraz jakie wiążą się z tym konsekwencje.

Przedstawione przez policjanta powody sięgania po narkotyki takie jak: ciekawość, chęć akceptacji przez kolegów, brak odwagi, żeby odmówić, niepowodzenia w szkole, protest przeciw rodzicom i nauczycielom miały uzmysłowić młodym ludziom zagrożenie, a tym samym uchronić ich przed pokusą ucieczki w nałóg.

Mamy nadzieję, że wiedza o narkotykach i problemach związanych z uzależnieniami pozwoli uniknąć młodzieży pochopnych działań i wyborów. Pozwoli być bardziej wrażliwym i uważnym w ocenie zdarzeń mających miejsce w ich otoczeniu, zauważyć grożące niebezpieczeństwa, uczulić na sygnały zagrożeń, by mieli tym samym większe szanse nie ulec narkotykom.