I szkolna Wigilia w ZSP w Kleszczowie i wizyta podopiecznych z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej

"Przy wigilijnym stole,
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny,
W miłości jest poczęty."
(Jan Kasprowicz)

Tymi strofami rozpoczęła się w południe 21 grudnia 2009r. I wigilia w Zespole Szkół Pomadgimnazjalnych w Kleszczowie obchodzona wspólnie z uczniami, nauczycielami i przedstawicielami rodziców. Jej celem było przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w polskich domach. Uwrażliwienie na ducha pokoju i miłości, której oczekują od nas ludzie na co dzień. Po krótkiej części artystycznej przepełnieni radosnym duchem świąt dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i częstowaliśmy się wigilijnymi przysmakami przy wspólnym stole. Było też śpiewanie kolęd przy akompaniamencie gitary księdza Sławka. Wszystko to sprawiło, iż cała nasza szkolna społeczność mogła poczuć się bardzo blisko i uświadomić sobie, iż tak naprawdę tworzymy jedną wspólnotę.

?Czasem jest śmiech, czasem są łzy, ale raz do roku zawsze jest tych kilka dni, kilka chwil??, kiedy pamiętamy o innych, dla których los nie zawsze był łaskawy.

W tym roku postanowiliśmy w ramach prowadzonej w szkole wolontariatu i akcji charytatywnej, zaprosić do siebie dzieciaki z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej. Ponieważ byli u nas po raz pierwszy oprowadziliśmy ich po całym obiekcie.  Dzieci zwiedziły część sportową, miały okazję popluskać się w basenie, zobaczyć naszą szkołę i internat. Wieczorem na uroczystej kolacji, do stołu wigilijnego zasiedli wychowankowie Domu Dziecka wraz z opiekunami i dyrekcją, nauczycielami, młodzieżą z ZSP. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły, którą przygotowała nauczycielka historii Bogusława Tarkowska. Młodzież  zabrała gości w wigilijną podróż po Europie, przedstawiła zwyczaje świąteczne i obrzędy w innych państwach. W przerwach między występami dzieci wspólnie śpiewały kolędy. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji. Dyrekcja ZSP zapewniła zaproszonym gościom dowóz, pobyt na basenie oraz poczęstunek. Na zakończenie uroczystości goście zostali obdarowani prezentami przygotowanymi przez uczniów Gimnazjum w Kleszczowie.

Chociaż według kalendarza Święta Bożego Narodzenia zaczynają się dopiero za kilka dni, szkolne spotkania opłatkowe sprawiły, iż wszystkim pracownikom i uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kleszczowie z pewnością radosna, świąteczna atmosfera udzieliła się już wcześniej.