Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentDirectPHP has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/zspkleszczo/archiwum.zspkleszczow.pl/public_html/plugins/content/DirectPHP/DirectPHP.php on line 23

Zajęcia dydaktyczne na Politechnice Łódzkiej

17 grudnia 2009 uczniowie klasy 1T Technikum Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. W trakcie wizyty uczniowie zwiedzili laboratoria dydaktyczne Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn - warsztat mechaniczny oraz laboratorium metrologiczne.



















Na terenie warsztatu mechanicznego uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi obrabiarkami wykorzystywanymi do mechanicznej obróbki przedmiotów, takimi jak:

-  tokarki,

-  frezarki,

-  wiertarki,

-  szlifierki.

Oprócz wymienionych powyżej obrabiarek konwencjonalnych uczniowie zobaczyli również obrabiarki sterowane numerycznie (CNC). Były to:

a)  trzyosiowe pionowe centrum frezarskie firmy HAAS,

b)  pięcioosiowe pionowe centrum frezarskie firmy DMG.

Po zapoznaniu się z obrabiarkami CNC uczniowie obserwowali w jaki sposób się je programuje.

Po prezentacji obrabiarek pokazano podstawowe typy narzędzi skrawających. Były to, między innymi:

-  noże tokarskie,

-  frezy

-  wiertła,

-  gwintowniki,

-  narzynki.

Ponadto przyszli technicy mieli okazje poznać niektóre z czynności wykonywanych na warsztacie mechanicznym. Były to:

-  ostrzenie narzędzi skrawających na specjalizowanych ostrzarkach,

-  trasowanie płaskie, czyli wyznaczanie na powierzchni przedmiotu linii i punktów według których będzie dokonywana obróbka.

Obserwując prace warsztatowe uczniowie mogli zauważyć jak ważna dla technika jest umiejętność posługiwania się rysunkiem technicznym.

Na terenie laboratorium metrologicznego uczniowie zapoznali się z budową mikroskopu warsztatowego, a także z jego możliwościami pomiarowymi w układzie współrzędnych prostokątnych. Mieli także możliwość samodzielnego wykonania pomiarów.

Program zajęć swoim zakresem obejmował tylko mały wycinek tego, co można zobaczyć w laboratoriach Wydziału Mechanicznego. Z tego powodu planowane są kolejne wyjazdy edukacyjne.