Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentDirectPHP has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/zspkleszczo/archiwum.zspkleszczow.pl/public_html/plugins/content/DirectPHP/DirectPHP.php on line 23

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI
– 3 MIEJSCE W KRAJU
Do finału ogólnopolskiego w bloku A – innowacje techniczne zakwalifikowało się 2 uczniów klasy IV technikum. Uroczyste podsumowanie eliminacji ogólnopolskich oraz wręczenie nagród, pucharów, dyplomów, zaświadczeń, wyróżnień odbyło się dnia 8 czerwca 2015 r. w Warszawskim Domu Technika NOT. Nasi uczniowie zajęli rewelacyjne 3 miejsce w Polsce w kategorii R – pomysł techniczny, uzyskując tytuł laureata. Są to Ślusarek Krzysztof i Stolarski Tobiasz, którzy wykonali pracę pt: Laboratoryjny rejestrator poklatkowy - prototyp urządzenia. Serdecznie gratulujemy !

Bardzo ważną nagrodą w Olimpiadzie jest zgodnie z komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w 2015 r. na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu laureata. Opiekunem uczniów był pan Wojciech Rosiak.

Olimpiada ma charakter naukowo-techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak i również poszerzenie ich wiedzy. P – pomoc dydaktyczna - stanowi wykonanie modelu fizycznego lub cyfrowego urządzenia, zjawiska fizycznego: prototypu maszyny lub jej podzespołu, schematów procesów technicznych lub technologicznych; filmów naukowych (dydaktycznych) przydatnych w danej szkole lub zespole szkół w procesie nauczania. W tej kategorii mogą uczestniczyć opracowania samorzutnie wykonane przez uczniów, bądź zlecone im przez nauczycieli.
E – pomysł ekologiczny - dotyczy opracowań o charakterze badawczym i powinien być poświęcony problematyce z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Tematyka prac powinna dotyczyć zagadnień przyrody, medycyny, geografii, geologii, materiałoznawstwa oraz technik skutecznej ochrony środowiska.
R – pomysł techniczny – obejmuje prace, w których wprowadzono istotne zmiany w stosunku do aktualnie istniejących rozwiązań technicznych, w użytkowanych do tej pory urządzeniach, maszynach, wyrobach oraz sposobach wytwarzania. Zaproponowane przez ucznia rozwiązanie powinno wnosić oryginalne zmiany do istniejącego stanu techniki, m.in. poprzez zwiększanie użyteczności wyrobu, jego walorów funkcyjnych, istotne obniżenie kosztów jego wytwarzania lub eksploatacji. Może ono np.: umożliwiać wzrost wydajności pracy i pełniejsze niż dotychczas, wykorzystanie środków produkcji. Może przynosić efekty dotyczące poprawy bhp oraz skutecznej ochrony środowiska naturalnego. Wskazane jest aby prace w tej kategorii nosiły co najmniej znamiona projektu racjonalizatorskiego.
U – usprawnienie softwarowo-techniczne - obejmuje ono przede wszystkim ciekawe i użyteczne pomysły dot. programów komputerowych, które w ścisłym powiązaniu z konkretnymi urządzeniami technicznymi nadają się do praktycznego wykorzystania w szkole, spółce, małym lub średnim przedsiębiorstwie, wytwarzającym dobra materialne. Do udziału w tej kategorii dopuszcza się opracowania wykonane samodzielnie przez ucznia/-ów z jego/-ich własnej inicjatywy lub inicjatywy opiekuna naukowego. W tej kategorii nie mieszczą się pomysły usprawniające same programy komputerowe, tzn. rozwiązania dotyczące tylko software lub tylko hardware.

Szczegóły: