Niezapomniany obóz językowy do Berlina
W dniach 8–12 czerwca uczniowie klasy pierwszej i drugiej liceum o profilu językowym przebywali wraz z opiekunami (p. Emilią Ławską, p. Olgą Karasińską oraz p. Anną Pałczyńską) na obozie językowym w Berlinie. W czasie pięciodniowego pobytu zwiedziliśmy najważniejsze zabytki stolicy Niemiec, w tym: Wieżę Telewizyjną, Kościół Mariacki, Czerwony Ratusz, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską oraz Kolumnę Zwycięstwa. W czasie zwiedzania interaktywnego muzeum „The Story of Berlin", mieliśmy możliwość dokładnego poznania historii powstania miasta, jego rozkwitu, upadku Muru Berlińskiego oraz zobaczenia bunkru przeciwatomowego, przygotowanego w razie ewentualnego zagrożenia. W programie obozu znalazło się szerokie spektrum atrakcji, które zdecydowanie przypadły nam do gustu. Wśród nich były: zwiedzanie parku filmowego „Babelsberg", wyjście do kina „Cinemax" na film niemieckojęzyczny, zwiedzanie największego domu handlowego Europy „KaDeWe" oraz wyjazd do Tropical Island, największej w Europie wyspy tropikalnej. Mając na względzie naukę języka niemieckiego, uczestniczyliśmy w zajęciach językowych w szkole „Nativa Akademie", które były ukierunkowane na praktyczne wykorzystanie języka w terenie. Mieliśmy za zadanie przeprowadzić wywiad ze wskazanymi osobami w różnych miejscach, np. kierownikiem w banku, sprzedawcą w piekarni czy nauczycielem w szkole, po czym prezentowali uzyskane informacje przy zastosowaniu różnych pomocy dydaktycznych. W trakcie pobytu skosztowaliśmy również typowych przekąsek regionalnych: precli i kotletów mielonych. Ostatniego dnia pobytu udaliśmy się do Poczdamu, znajdującego się 35 km od Berlina. Zwiedziliśmy tam najbardziej spektakularne obiekty zespołu pałacowego Sanssouci oraz Stary Rynek z Ratuszem i trzema bramami miejskimi.
Pobyt w Berlinie był bardzo udany i na długo pozostanie nam w pamięci:-)