I FESTIWAL NAUKI I KULTURY ZA NAMI
W dniu 26.09.2015 na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się I Festiwal Nauki i Kultury. Goście w różnym wieku licznie odwiedzili naszą szkołę i skorzystali z możliwości spotkania z nauką w nietypowy sposób. Atrakcji było mnóstwo - można było zobaczyć ludzkie tkanki pod mikroskopem, dotknąć żywego karaczana i inne egzotyczne owady, zobaczyć jak składa się roboty, obejrzeć pokazy robotów, zrobić samemu latawiec, wziąć udział w konkursach językowych, zrobić sobie zdjęcie kamerą termowizyjną, obejrzeć doświadczenia z chemii i fizyki, a postacie z Gwiezdnych Wojen prezentowały swoje rany i zapraszały na pokazy udzielania pierwszej pomocy prowadzonej przez strażaków. Goście mogli wysłuchać wykładów i dowiedzieć się m. in. dlaczego młodzież nie lubi rano wstawać do szkoły, czemu emocje w nauce są ważne, czym jest mechatronika, jak działa manipulacja w reklamie, jak może funkcjonować inteligentny dom. Większość atrakcji przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, ale towarzyszyli nam również absolwenci szkoły – m. in. Roman Żak i Janusz Koryciński, zaproszeni goście z Uniwersytetu Śląskiego – Jacek Francikowski, Artur Taszakowski i Krzysztof Chyżak oraz edukatorzy z MCK PGE Gigantów Mocy; pokazy tańca towarzyskiego prowadzili Mateusz Lechowski i Kamila Popczyk. Na zakończenie odbył się niesamowity koncert w wykonaniu akordeonisty Przemysława Wojciechowskiego i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Kleszczów pod dyrygenturą Sławomira Szafrańskiego. Wszystkim uczniom, nauczycielom, gościom oraz instytucjom wspierającym festiwal dziękujemy, a gości zapraszamy za rok – na pewno będzie jeszcze ciekawiej.