Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony


Jedyna taka szkoła w Polsce! Hokej podwodny w ZSP w Kleszczowie
Od tego roku szkolnego w ramach zajęć dodatkowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie odbywają się zajęcia z hokeja podwodnego prowadzone przez p. Martę Szataniak oraz Bełchatowski Klub Hokeja Podwodnego Aquarius. Dla wielu hokej podwodny to egzotyczna dyscyplina. Ludzie jak o tym słyszą reagują zdziwieniem, zaskoczeniem, potem ciekawością i zainteresowaniem. Następnie zaczynają się pytania o co chodzi, jak się gra, jaki krążek, kijek i sprzęt? W Polsce ten sport dopiero raczkuje, ale już widać, że entuzjastów jest wielu i wciąż ich przybywa. Na świecie dyscyplina ta sięga lat pięćdziesiątych XX w. Znudzeni zajęciami basenowymi marines postanowili urozmaicić je, wprowadzić element rywalizacji i dodać szczyptę emocji. Chodziło o połączenie pływania z nurkowaniem, aby rozwijać ogólną sprawność i poprawiać wydolność. I tak to się zaczęło. Dziś gra się na całym świecie, są oficjalne mistrzostwa, rywalizuje się na szczeblu lokalnym, narodowym jak i klubowym.
Jak się gra?
Gracze zakładają podstawowy sprzęt pływacki tzw. ABC. W ręku ochranianym rękawiczką trzymają mały zakrzywiony kijek dostosowany do gry w podwodnego hokeja. Celem gry jest wbicie ważącego 1,2 kg krążka trzymanym w ręku kijkiem do 3 metrowej szerokości bramki przeciwnika mieszczącej się na przeciwległym końcu 25 metrowego basenu.

Dlaczego sport ten tak szybko wpływa na poprawę wydolności organizmu?
Wszystkie inne sporty pozwalają oddychać uczestnikom podczas gry. Natomiast w hokeju podwodnym zawodnicy oddychają przez rurkę pływając po powierzchni wody, obserwując dno basenu na którym toczy się gra. Chcąc włączyć się do bitwy zaczerpują powietrze i nierzadko z największą prędkością starają włączyć się do gry. Niektórzy zawodnicy potrafią pozostawać pod wodą przez bardzo długi czas, walcząc w tym czasie o krążek nierzadko z kilkoma przeciwnikami. Jednak prawdziwą umiejętnością jest umiejętność zdecydowania kiedy zanurkować, aby jednym pchnięciem kijka posłać krążek do dobrze ustawionego kolegi, który pewnym sprintem dostarczy krążek do bramki przeciwnika.
Serdecznie zapraszamy na zajęcia, w każdy czwartek od godz. 15:05