Akcja integracja! Żywa Biblioteka w naszej szkole
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Aby lepiej zrozumieć problem i powszechność niepełnosprawności z inicjatywy uczennicy Izy Bartoszewskiej w dniu 25 listopada 2015 w szkole została przeprowadzona prelekcja dotycząca niepełnosprawności ruchowych. Nie było to zwykłe spotkanie – prowadzili je instruktorzy czynnie działających w łódzkim oddziale Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz podopieczni fundacji - na podstawie historii ich życia można niejedną książkę napisać..
Od instruktorów dowiedzieliśmy się jakie są najczęstsze przyczyny, dla których osoby muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich. Nasi goście opowiedzieli dlaczego jeżdżą na wózkach – to uświadomiło nam jak łatwo doprowadzić do wypadku podczas czynności, które robiliśmy już tysiące razy i jesteśmy pewni, że nic złego nie może się stać. Instruktorzy pokazali podstawowe techniki asekuracji osoby z niepełnosprawnością. Wszystkim wydawało się, że jeżdżenie na wózku to prosta sprawa – do momentu gdy nasi uczniowie mogli sami spróbować jak to jest. Nagle okazało się, że to nie lada wyczyn, a pokonanie zwykłego progu na wózku wymaga niezłej koordynacji i myślenia. Jednak najbardziej fascynujące dla nas było to jak nasi goście opowiadali o sobie i swoim życiu – z poczuciem humoru, zupełnie zwyczajnie. I to ile mogą osiągnąć pomimo swoich problemów – sukcesy w pracy, w sporcie, w życiu rodzinnym. A my czasem narzekamy, że nie mamy siły i że nam ciężko..
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 1988 roku prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów - a więc doskonale rozumiejącą ich potrzeby. Nasza uczennica Iza Bartoszewska czynnie współpracuje z FAR, jeździ z osobami niepełnosprawnymi na obozy szkoleniowe, integracyjne. Może jest to też pomysł na wolny czas dla Ciebie? Jeśli tak to zgłoś się do Izy z II B.