III KONKURS TRANSLATORSKI ZA NAMI - współpraca z Uniwersytetem Łódzkim
11 marca zgodnie z zapowiedzią odbył się III Konkurs Translatorski dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych szkół. Uczniowie mieli 90 minut na przetłumaczenie zdań w sześciu! wariantach językowych: z polskiego na angielski, z angielskiego na polski, z angielskiego na niemiecki, z niemieckiego na angielski, z niemieckiego na polski oraz z polskiego na niemiecki. Wszystkich zdań było 30, a pytania na konkurs zostały ułożone przez Annę Pałczyńską, germanistkę i anglistkę,  Ewę Siedlarek, germanistkę i anglistkę oraz Adama Grodka, germanistę i tłumacza przysięgłego. Do dyspozycji uczniów były słowniki, których dostarczają organizatorzy.

Mimo tak wygórowanych wymagań o wyznaczonej godzinie na auli Solparku stawiło się z opiekunami prawie 60 uczestników z 14 różnych szkół. Cieszy niezmiernie fakt, że uczniowie, którzy odwiedzili nas w roku ubiegłym w tym również byli z nami :) Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Piekarz, Aleksandra Leśniak, Anna Nowak, Aleksandra Radoń oraz Kinga Fryś. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak trudna jest praca tłumacza, który mimo możliwości skorzystania ze słowników często ma problemy z przełożeniem sensu zdania z jednego języka na drugi, zwłaszcza, że ma na to zazwyczaj niewiele czasu.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Dnia Otwartego szkoły 1 kwietnia 2016r., na który już teraz serdecznie zapraszamy!

Nasze konkursy translatorskie są co roku obejmowane patronatem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, przez prodziekana prof. dr. hab. Piotra Capa.

W tym roku gościliśmy uczniów z takich szkół jak:
Publiczne Gimnazjum Nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim
Zespół Szkolno-Gimnazjalny Nr 4 w Radomsku