Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Jak się uczyć
Nowy tryb nauki jest – wbrew pozorom – niełatwy i bardzo wymagający. Do tej pory dom był przecież miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Jak zatem zmotywować się do pracy? Jak skutecznie koncentrować się na zadaniach? Przepis jest prosty, ale wymaga od Was konsekwencji i zaangażowania.
1. Myśl pozytywnie- bądź szczęśliwy
Badania pokazują, że szczęśliwy uczeń uczy się więcej i pamięta dłużej. Dlaczego? Dwa hormony związane z dobrostanem: dopamina i serotonina - docierają do ośrodków odpowiedzialnych za pamięć i uczenie się.
2. Planuj każdy dzień
Przygotuj tabelę z podziałem na dni tygodnia, godziny i oczekiwane rezultaty. Ostatnią rubrykę przeznacz na notatki; możesz tam się oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania.
3. Ustal stały harmonogram dnia
Nie odkładaj zaplanowanych działań na później.
4. Przygotuj miejsce do nauki.
Uporządkuj rzeczy, zadbaj o oświetlenie, przewietrz pokój
Ważne, aby za każdym razem było to samo stanowisko, które szybko wyzwalać będzie tryb „nauka”. Unikaj rozpraszaczy (zbędne komunikatory, TV…)
5. Przerwa
Rób krótkie przerwy między realizacją Twojego planu. Daj odpocząć swemu mózgowi, rób sobie przerwy na wykonanie kilku ćwiczeń gimnastycznych, przeciągnij się, zmień pozycję W tym czasie wyjdź na balkon, pooddychaj świeżym powietrzem, zjedz coś.
6. Przeplatanki
Zaczynaj od trudniejszych zadań, łatwe zostaw na koniec gdy już będziesz trochę zmęczony.
Stosuj przemienność przedmiotową, gdy uczysz się sam. Po 30 minutach uczenia się jednego przedmiotu, powtórz przyswojone wiadomości i zmień dziedzinę. Rób przerwy, przeplataj naukę w sieci pracą z podręcznikiem.
7. Szaleństwo naukowe
Wykorzystuj różne techniki w uczeniu się: notuj, rysuj, podkreślaj kolorem wybrane frazy, głośno powtarzaj, rymuj, układaj historyjki wplatając do nich fakty, które musisz zapamiętać.
8. Ratunku, pomocy!
Poproś o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz, zadaj pytanie nauczycielowi lub osobom z klasy, które mogą tobie pomóc. Korzystaj z różnych źródeł informacji (nie tylko Internetu), nie zapominaj o swoich podręcznikach.
9. Nagroda
Zaplanuj sobie drobną nagrodę, taką która zmobilizuje Cie do dalszego działania.
Powodzenia!