Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Drodzy Wychowankowie!
To już moja ostatnia propozycja dla Was w tym roku szkolnym w ramach zajęć z cyklu "Zdrowie, higiena i problemy dojrzewania". W trosce o Wasze bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku zamieszczam najistotniejsze informacje - UDANYCH, ale przede wszystkim BEZPIECZNYCH WAKACJI!:)

 

Podróże małe i duże
Rok 2020 przyniósł wiele zaskakujących rozwiązań – powszechne stały się e-wizyty, nauczanie na odległość i praca zdalna. Poznaliśmy i poczuliśmy czym jest lockdown i self-isolation, ale co zrobić, gdy przed nami perspektywa wyczekiwanych wakacji?
Można poznawać odległe lądy i morza bez ryzyka. Świat widziany z perspektywy kanapy okazuje się być zaskakująco barwny. Wszystko to, dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy kochają podróżowanie i chcą się dzielić swoim doświadczeniem. Zapraszam do świata wirtualnych wojaży. Polska blogosfera podróżnicza uchodzi za jedną z największych na świecie. Niektóre blogi i kanały podróżnicze na YouTube w języku polskim śledzi w mediach społecznościowych ponad pół miliona osób! Oto kilka, które możecie odwiedzić:
 https://roadtripbus.pl/ to blog prowadzony przez Kasię i Wojtka, którzy kupili starego Volkswagena T4, który stał się ich domem na kółkach i głównym środkiem transportu podczas podróży. Obok opisów podróży, praktycznych rad na blogu można znaleźć dania z różnych stron świata, listę marzeń i występy autorów.

 https://naatlantyde.pl/ jest blogiem o odpowiedzialnym podróżowaniu. Autorka – Hania przyznaje, że blog powstał, by zwrócić uwagę na środowisko, ekologię i kwestie społeczne. Oprócz porad podróżniczych na tym blogu znajdziesz więc dużo wpisów poświęconych geopolityce i etyce podróżniczej. Przy tym wszystkim Hania nie zanudza, nie moralizuje na siłę i wbrew woli czytelnika. Po prostu pokazuje więcej niż można dostrzec z okien luksusowego hotelu i klimatyzowanego autokaru. Próbuje też dać odpowiedź na pytanie, skąd się wzięły pingwiny w Afryce i czy Kapsztad na własną rękę jest bezpieczny.

 https://tasteandtravel.pl/ Agnieszka Trolese to z wykształcenia doktor nauk humanistycznych, absolwentka dziennikarstwa i filologii włoskiej oraz autorka książki System Medialny Włoch. Postanowiła jednak pasję połączyć z pracą i stąd pomysł na stworzenie blogu podróżniczego. Wraz z wybuchem pandemii wzrosła popularność bloga, ponieważ mieszkająca obecnie we Włoszech autorka na bieżąco relacjonuje wydarzenia związane z pandemią koronawirusa.

 https://gdziewyjechac.pl/ Wędrowne Motyle - Ania i Marcin - prowadzą blog o wysokim poziomie merytorycznym, co w pakiecie z umiejętnością opowiadania o świecie sprawia że motylowe podróże śledzą setki tysięcy czytelników miesięcznie. Marcin prowadzi także kanał na Youtube o tematyce geograficznej o nazwie „Motyl i globus".

 https://www.robimypodroze.pl/ Goha i Kamil pokazują, że ograniczenia tkwią tylko w naszym umyśle. Sami są przykładem na to, że niepełnosprawność ruchowa nie przeszkadza w podbijaniu świata i realizowaniu marzeń.

 https://www.youtube.com/channel/UCNu7GSRF7Y10OIWHQHpAx1g to popularny kanał internetowy o podróżach prowadzony przez Bartka Czukiewskiego. Na nagraniach można zobaczyć wiele pięknych „turystycznych” ujęć, jak również naturalistyczne obrazy m.in. z Afryki. „Bez planu" to spora dawka wiedzy o kulturze, jedzeniu i zwyczajach, jakie panują w różnych zakątkach świata. Profesjonalny montaż i godna pochwały narracja to kolejne atuty tego vloga.

 https://www.youtube.com/channel/UC4ADK57DRGhb6aVOF0Y7GLg to kanał lifestylowo-podróżniczy prowadzony przez Kaję Kraskę, która w interesujący sposób prezentuje najdalsze zakątki świata. Na jej vlogu możemy poznać życie codziennie lokalnych społeczności, ich kuchnię i kulturę. Nie brakuje też praktycznych informacji dla wielbicieli podróżowania.

 https://www.youtube.com/channel/UCdGUV0GctPsiH8xDV0sOv2g - kanał prowadzony przez czterech kumpli, pasjonatów podróżowania i filmowania. Przedstawione przez nich relacje pełne są ironii, dowcipu i serdecznego śmiechu.

 https://sekulada.com/ Darek Sekuła kolekcjonuje wizyty w obiektach architektury sakralnej i obronnej Europy, przede wszystkim romańskich i gotyckich. Pisze o historii, budowie, wnętrzach, ciekawostkach. Prawdopodobnie nikt lepiej nie udowadnia, że zwiedzanie kościołów nie musi być nudne.

 https://www.wapniakiwdrodze.pl/ - wszystkie ich podróże to piesze wycieczki i wyprawy. To wędrowcy z krwi i kości, jakby zatrzymani w kadrze z relacji z dawnych PTTK-owskich rajdów. Ale wędrowcy w wersji współczesnej - a więc korzystający z otwartych granic, tanich połączeń samolotowych (jednak nie wszędzie można się dostać na pieszo ;) )

 https://polskapogodzinach.pl/ Kasia i Tomek udowadniają, że Polska może być ciekawym kierunkiem podróży. W tygodniu są zwykłymi pracownikami biurowymi, ale po godzinach budzą się w nich niestrudzeni odkrywcy, miłośnicy aktywnego wypoczynku i dobrego jedzenia. Warto dać im się porwać na krótką wycieczkę krajoznawczą.

 http://slowpoland.pl/ - to po prostu portal dla tych, którzy nie lubią się spieszyć i stresować na wakacjach, dla tych, którzy nie muszą „zaliczyć” wszystkich zabytków i „instafriendly” miejsc. Twórcy portalu pokazują, że Polska to dobry pomysł na wakacje. Czytelnik może znaleźć tu również informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych czy polecanych miejsc. Choć nazwa wskazuje na podróże po Polsce to zawiera również informacje o powolnym podróżowaniu po Europie i świecie.
Internat jest pojemny, choć krytyczny. Wiele blogów/ vlogów o podróżowaniu nie przetrwało próby czasu. Wiele nowych wciąż powstaje. Warto skorzystać i poszukać pomysłu na lato, a może na lata?

Podaruj uśmiech

 Pozdrów każdą napotkaną osobę słowami „Dzień dobry” .

 Zadzwoń do samotnej cioci, wujka, ale także babci i dziadka, zapytaj o ich samopoczucie.

 Powiedz każdemu członkowi rodziny przynajmniej dwa komplementy.

 Zrób komuś ulubioną herbatę.

 Wynieś śmieci bez przypominania (podobne pozytywne emocje wywoła np.zmycie naczyń po obiedzie ;) .

 Oddaj do biblioteki zaległe książki, rozlicz się z internatem i bądź pilnym uczniem.

 Może przypomnisz sobie, ile śmiechu było przy zabawie w pomidora?

 Znajdź 10 rzeczy, za które dziś możesz być.

Złość się z głową
Słownik PWN definiuje złość jako silne uczucie wzburzenia, gniewu lub wrogości połączone z agresją. Opinie specjalistów od emocji na temat złości są rozbieżne. Niektórzy hołdują złość, uznając ją za sierżanta wysyłającego sygnał o zagrożeniu, dzięki któremu człowiek wchodzi w tryb gotowości i może skutecznie się obronić. Inni wręcz przeciwnie – oskarżają złość o czynienie spustoszenia w ciele i duszy człowieka (co ciekawe zarówno ta wyrażona jak i stłumiona).
Warto nadmienić, że zidentyfikowano trzy rodzaje gniewu:
 Szybka lub nagła złość, gdy czujemy się zaatakowani lub uwięzieni.
 Stabilna i zamierzona złość, która tak samo jak uraza, pojawia się okresowo i utrzymuje się przez jakiś czas.
 Powtarzający się gniew, który jest często wyrażany i zamienia się w część osobowości danej osoby.
Każdy z nas od czasu do czasu się złości. Nie lubimy i nie chcemy czuć złości, często mamy też z tego powodu poczucie winy. Napięcie i stres, które się w nas znajdują, nie mając ujścia, nawarstwiają się, kumulują, aż w końcu wybuchają w postaci ataku złości. Długookresowe skrywanie emocji może powodować, że człowiek dochodzi do punktu krytycznego (często w zupełnie niespodziewanych okolicznościach). Wyładowanie może nastąpić na przykład w sklepie podczas zakupów, czy wobec kolegi. Zdarza się też czasami, że chcemy być uprzejmi i robimy coś, czego nie lubimy. Zamiast odmówić, rezygnujemy z naszej potrzeby dla...

Czytaj więcej...

Ważne informacje dla mieszkańców internatu i ich rodziców
Informuję, że został ustalony grafik wyprowadzek z internatu dla uczniów klas I, II i IIIT, od dnia 15 do 23 czerwca 2020 roku. W tych dniach, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego, do internatu na wyznaczoną godzinę przyjeżdżają uczniowie wraz z rodzicem lub pełnoletni uczniowie. Wychowankowie zabierają swoje rzeczy, rozliczają się z obiegówki internackiej, karty do pokoju mieszkańca oraz mogą złożyć u wychowawców wypełnioną i podpisaną deklarację dotyczącą kontynuowania pobytu w internacie w roku szkolnym 2020/2021. Dokumenty wraz z Zasadami i terminami rekrutacji do internatu dostępne są na stronie internetowej szkoły w zakładce Internat - dokumenty internatu.
                                                          Beata Wysmułek- kierownik internatu

Zdrowie, higiena i problemy dojrzewania
Kochani, oto moja kolejna propozycja w ramach zajęć z cyklu "Zdrowie, higiena i problemy dojrzewania"- PSYCHOSOMATYKA- jak emocje wpływają na zdrowie? Dodatkowo obszary emocji zapisanych w naszym ciele oraz powiązanie emocji z chorobami. Zachęcam do zapoznania.

 

NAJLEPSZY PREZENT DLA MAMY
Bombardowani z każdej strony propozycjami prezentów rzekomo oczekiwanych przez rodzicielkę, nie wiemy co wybrać. Kwiaty? Czekoladki? A może książka? Nie zauważamy, że teraz najważniejszą walutą jest …czas. Zabiegani, zajęci szkołą, zaaferowani zadaniami, które należy wykonać na już, nie zauważamy osoby, która dba o to, by było nam ciepło, która stara się codziennie podać inny obiad, która pocieszy i wysłucha opowieści o złamanym sercu czy ucieszy się szczerze z sukcesu. Nie zauważamy bezwarunkowej miłości i dostępności naszych mam. Może nie doceniamy, bo uważamy, że na wszystko mamy czas? A co jeśli jednak czasu zabraknie? Może więc z okazji Dnia Matki, damy naszym mamom i sobie czas, uważność i bliskość? Poniżej kilka propozycji, z których można korzystać nie tylko 26 maja.
1. Wspólne oglądanie filmów. Poproś mamę, żeby wybrała swój ulubiony film. Zaproponuj coś, co jest bliskie Tobie. Przygotuj popcorn lub zdrową sałatkę. Filmowy wieczór może być początkiem ciekawej rozmowy nie tylko o kinematografii i ulubionych aktorach.
2. Gotowanie. Praktyczne zajęcia mogą być także przyjemnością. Trzeba tylko zdjąć z nich ciężar obowiązku. Może do wspólnego kucharzenia zaprosicie i babcię? Wielopokoleniowe spotkania w kuchni to wyjątkowa szansa na wysłuchanie rodzinnych historii ale i na naukę. Zarówno mama jak i babcia z pewnością mają swoje sekrety (i kulinarne triki, którymi być może się podzielą z kolejnym pokoleniem ;) )
3. Muzyka z czasów młodości mamy. Czy znasz gusty muzyczne mamy? Jakimi plakatami miała „ozdobiony” swój panieński pokój? Może wspólne słuchanie muzyki wyzwoli w Was pokłady energii, które spożytkujecie tańcząc? A może dzięki temu nabierzecie chęci na inną aktywność fizyczną?
4. Ćwiczenia. Tak, tak, to nie pomyłka. Skoro można razem gotować, można i wspólnie z mamą ćwiczyć. Podczas pandemii wielu trenerów personalnych prowadzi na swoich mediach społecznościowych zajęcia ogólnodostępne. Może zaproś mamę na wspólny live z Qczajem lub Ewą Chodakowską? A może spróbujcie nauczyć się tańczyć salsę?
5. Wymiana zainteresowań.
· Instrukcja obsługi mediów społecznościowych - treningi na live mogą tak spodobać się mamie, ze zapragnie więcej. Pokaż mamie jak działa Instagram, pomóż znaleźć znajomych z dawnych lat na Facebooku, pokaż jak ćwierkają politycy na Twitterze albo nagrajcie i zmontujcie filmik na Tik Toku.
· Szycie, szydełkowanie to wymagające skupienia czynności, które pozwalają się wyciszyć, a przy okazji stworzyć coś z niczego. Jeśli jesteśszczęśliwą posiadaczką/posiadaczem mamy, która ma te cenne umiejętności, poproś ją, by pokazała Ci, jak to się robi. Rękodzieło jest aktualnie w cenie. Poza tym to wspaniały pomysł na wspólnie spędzony czas.
6. Dzień urody dla mamy i córki. Zapytaj mamy, jak dbała o urodę jak była w Twoim wieku. Jak się malowała? Jak układała włosy? Co wówczas było modne? Opowiedz jej o tym, co teraz jest trendy. Od pewnego czasu w kosmetologii nastąpił zwrot ku produktom naturalnym. Może przygotujecie razem sól do kąpieli, maseczkę, a nawet kremy dostosowane do potrzeb młodej i dojrzałej skóry. W Internecie bez trudu znajdziecie strony, na których można kupić półprodukty.
7. Magia sprzątania, magia wyrzucania (lub sprzedawania). Zróbcie przegląd szafy mamy. Pomóż jej rozstać się z niemodnymi, starymi, za małymi (lub zbyt dużymi) ubraniami. Może przy okazji poszukacie w Internecie informacji, jak dobierać ubrania do typu urody czy do figury? Naucz mamę jak poruszać się po sklepach on line. A może pójdziecie krok dalej i urządzicie wyprzedaż garderoby na olx? Zarobione w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na jakąś wspólną przyjemność.
8. Last but not least: rozmowa. Tak naprawdę bez rozmowy nie można zbudować dobrej relacji międzyludzkiej. Gdy nie będziesz rozmawiać to nadal będziesz córką swojej mamy, ale utracisz szansę na to, by się z mamą zaprzyjaźnić. Bez rozmowy o zainteresowaniach, oczekiwaniach, codziennych małych sukcesach i porażkach nie uda się zbudować bliskości. A to właśnie ona jest najważniejszym składnikiem miłości.

Złóżmy dziś życzenia naszym mamom, podziękujmy za ich troskę i miłość. Zróbmy herbatę w ulubionym kubku i zacznijmy rozmowę.
„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.” [Józef Ignacy Kraszewski]

Afirmacje
„Człowiek jest tym, o czym przez cały dzień myśli” Ralph Waldo Emerson
Wierzymy w to, że nasze myśli to prawda. A tak nie jest. Kiedy mówimy sobie „jestem nieśmiały”, wierzymy w to, że to prawda. I jaki jest efekt? Taki, jakie są nasze myśli. Proste.
Niektórzy ludzie myślą „chcę być szczęśliwy”, a powtarzają sobie każdego dnia jak mantrę „jestem taki nieszczęśliwy”. Jaki jest tego efekt? To proste. Jeśli każdego dnia powtarzasz, że jesteś nieszczęśliwy, to za 365 dni nic się nie zmieni, a raczej zmieni- będziesz bardziej nieszczęśliwy, niż w tym momencie.
Recepta jest prosta- zmień myślenie o sobie, swoich umiejętnościach!
Afirmacje to pozytywne zdania, które ktoś świadomie wypowiada, aby pokonać różne ograniczenia w umyśle i uzyskać pożądany wynik. Takie stwierdzenia wprowadza się do podświadomości przez ich schematyczne powtarzanie (na głos lub w myślach), pisanie, czytanie, śpiewanie lub słuchanie. Możesz też pozaklejać swój pokój pozytywnymi karteczkami. Wielokrotne powtarzanie to czynność niezbędna, ponieważ dzięki niemu dajesz mózgowi wyraźny sygnał „Ta informacja jest ważna”.
Sięgnij po afirmacje, kiedy coś sprawi ci problem. Są niepotrzebne, gdy masz pełne przekonanie do jakieś czynności.
• Zawsze wypowiadaj afirmacje w czasie teraźniejszym
• Zawsze układaj afirmacje zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami
• Unikaj słowa „nie”- zamiast mówić „nie mam problemów z koncentracją” powiedz „łatwo się koncentruję”
Jeśli powtarzasz sobie, że jesteś leniwy, zacznij mówić: “jestem pracowity”.
Jeśli często myślisz: “jestem nieśmiały”, to zacznij powtarzać: “jestem pewny siebie”.
Jeśli się denerwujesz, mów sobie: “jestem spokojny i opanowany”.
Powodzenia! Dasz radę :-)

ZARZĄDZANIE CZASEM czyli… JAK DZIAŁAĆ EFEKTYWNIEJ I CZUĆ SIĘ BARDZIEJ SPEŁNIONYM
Kochani, w tym tygodniu w ramach dodatkowych zajęć internackich "Zdrowie, higiena i problemy dojrzewania" zapraszam serdecznie do skorzystania z zamieszczonych materiałów dotyczących zarządzania czasem.
Czas jest bezcenny. To jedyny zasób, którego nie można dokupić. Każdego dnia mamy tylko 24 godziny. Jak je wykorzystasz zależy tylko od Ciebie. Każda sekunda, minuta, godzina, która upływa już nigdy nie wróci i nie da się jej odzyskać. Jeżeli nie panujesz nad tym co robisz z czasem, nie zarządzasz nim dobrze, niepotrzebnie go trwonisz, stajesz się przez to mniej produktywny i wolniej osiągniesz to o czym marzysz.
Mam nadzieję, że udostępnione materiały pozwolą Wam rozwinąć umiejętność planowania działań i tak zaplanować czas i naukę, aby wykonywanie obowiązków było mniej męczące, abyście z tego powodu mogli się mniej stresować i mieli więcej czasu na przyjemności.
Materiał obejmuje:

refleksję nad swoim dniem,
strategię 1- pilnowanie czasu,
Twoje plany - wykorzystanie kalendarza i listy zadań,
strategię 2- sprawdzanie siebie,
ustalenie priorytetu- matryca działań.
LINK DO MATERIAŁU - TUTAJ 
Pamiętaj, Twoje cele powinny być:
Konkretne- Twoje cele muszą być konkretne pod względem tego, co chcesz osiągnąć.
Mierzalne- Twoje cele muszą być mierzalne, poświeć chwilę czasu na ustalenie, w jaki sposób możesz zmierzyć postępy realizacji swojego celu.
Osiągalne- Twoje cele muszą być osiągalne, biorąc pod uwagę zasoby, które masz w zasięgu ręki.
Realistyczne- Twoje cele muszą być realistyczne, biorąc pod uwagę dany okres czasu, w którym zaplanowałeś sobie je osiągnąć.
Określone czasowo- Twoje cele muszą być określone w czasie. Musisz ustalić dokładny termin, kiedy zrealizujesz swoje cele i zadania. Bez wyznaczenia jasnego terminu końcowego zasiejesz w swoim umyśle nasiona prokrastynacji. Uważaj, aby nie wpaść w tę pułapkę.

POLECAM I ŻYCZĘ REALIZACJI WSZYSTKICH WASZYCH PLANÓW I MARZEŃ

Mnemotechniki
Mnemotechniki to szeroko rozumiane sposoby poprawiania ludzkiej pamięci. Istnieje szereg skutecznych technik pamięciowych ułatwiających szybsze zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji, m. in.: tradycyjne rymowane wierszyki, akronimy czy metody skojarzeniowe. Mnemotechnika jest sprzymierzeńcem nie tylko ucznia, ale i nauczyciela. Pozwalają bowiem na szybsze i skuteczniejsze przyswajanie, przechowywanie oraz systematyzowanie wiedzy. Ale nie tylko. Daty, hasła komputerowe, loginy, PINy kart płatniczych są wszechobecne. Wyzwaniem jest je wszystkie zapamiętać! I tu możemy skorzystać z mnemotechnik. Całość artykułu zanjduje się TUTAJ.