Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Obecnie znajdujesz się na archiwalnej stronie internetowej ZSP Kleszczów. W poszukiwaniu nowych wiadomości zapraszamy na aktualną stronę

Przejdź do aktualnej strony

Moi Drodzy!
W tym tygodniu w ramach zajęć z cyklu "Zdrowie, higiena i problemy dojrzewania" chciałabym poruszyć temat higieny i utrzymywania należytej czystości.
O tym, że higiena osobista jest jednym z najważniejszych rytuałów dnia codziennego nikt nie musi nam przypominać. Od pierwszych dni w przedszkolu poznawaliśmy podstawowe czynności, jakie trzeba wykonać, aby być czystym i odpornym na zarazki i bakterie. Nabywaliśmy odpowiednie nawyki, które z dnia na dzień stały się dla nas tak oczywiste, że do dziś wykonujemy je odruchowo i automatycznie. A teraz odrobinę szerzej. Higiena jest ważna z różnych powodów. Dzięki niej ciało ładnie wygląda, przyjemne pachnie, a ryzyko wystąpienia chorób jest znacznie mniejsze. Kluczowe jest oczyszczanie skóry, nawilżanie jej, istotna jest również częsta zmiana odzieży. Nie należy zapominać też o pielęgnacji skóry twarzy, włosów i jamy ustnej.

Elementy higieny osobistej:
częste mycie rąk,
mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety,
codzienna kąpiel,
mycie zębów dwa razy dziennie,
codzienna zmiana bielizny,
regularne pranie ubrań,
dbanie o paznokcie,
dbanie o włosy,
częste pranie ręczników,
wietrzenie mieszkania,
niepożyczanie ręcznika, grzebienia i szczoteczki do zębów.

1.Codzienny prysznic
Prysznic to najlepszy sposób, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z naszego ciała nazbieranych w ciągu dnia. Zapobiega również chorobom związanym z higieną. Codzienny prysznic pomaga również w poprawie samopoczucia oraz sprawia, że ładnie pachniemy.
Użyj gąbki lub specjalny ręcznik i delikatnymi ruchami szoruj całe ciało, w ten sposób usuniesz martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Samo „lanie na siebie wody” nie pomoże w oczyszczeniu całego ciała. Pamiętaj również, aby regularnie wymienić gąbkę, ponieważ może ona łatwo stać się siedliskiem bakterii.
2.Mycie twarzy
Skóra twarzy jest bardziej wrażliwa niż na innych częściach ciała. Nie ma znaczenia czy zechcesz myć twarz pod prysznicem, czy wolisz zrobić to osobno przy umywalce – ważne, by robić to regularnie. Przy wyborze produktu do czyszczenia twarzy warto wziąć pod uwagę nasz tym cery. Jeśli masz bardzo suchą skórę, warto unikać produktów, które są na bazie alkoholu, który dodatkowo wysusza skórę. Dla skóry wrażliwej należy wybierać produkty hipoalergiczne, które zawierają mniej agresywnych środków chemicznych.
3.Higiena jamy ustnej
Mówi się, że zęby należy myć po każdym posiłku. Niestety dla wielu z nas jest to niemożliwe z różnych względów, w takim przypadku ważne, by zęby myć rano i wieczorem. Regularne szczotkowanie zębów pomaga zapobiegać chorobom dziąseł, które często są związane z chorobami w innych częściach ciała takich jak choroby serca, udar mózgu czy cukrzyca. Szczególnie ważne jest mycie zębów po zjedzeniu słodyczy lub kwaśnych pokarmów, które powodują erozję zębów.
Szczotkowanie zębów chroni też przed próchnicą, co jest szczególne ważne u dzieci. Im lepiej dbamy o higienę jamy ustnej, tym zdrowszymi zębami możemy się cieszyć. Równie istotne są wizyty kontrolne u dentysty. Obecnie protezy zębowe są zakładane nawet bardzo młodym osobom, tylko dlatego, że „nie miały czasu” przyjść do dentysty wcześniej!
4.Stosowanie antyperspirantu i dezodorantu pomaga kontrolować nadmierny pot, a dezodorant maskuje nieprzyjemny zapach ciała spowodowany przez niego. Warto rozważyć użycie naturalnego, wolnego od aluminium w celu zmniejszenia potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się z używaniem konwencjonalnych dezodorantów.  Dezodorant najlepiej stosować codziennie, ale jeśli nie mamy problemu z potem w ciągu dnia, warto używać go przed planowanym wysiłkiem fizycznym czy przed formalnymi okazjami.
5.Higiena włosów
Na włosach osadza się wiele zanieczyszczeń, które mogą wywołać infekcję. Należy myć je minimum dwa razy w tygodniu by pozbyć się kurzu, drobinek piasku oraz bakterii. Należy używać delikatnego szamponu, który nie podrażni skóry głowy, ale skutecznie oczyści pasma. Bardzo ważne jest również stosowanie odżywki dostosowanej do rodzaju włosów, która powlecze włosy warstwą ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie wolno zapominać również o odwiedzaniu fryzjera raz na 3-4 miesiące. Nie musimy wówczas diametralnie zmieniać fryzury, ale wystarczy podcięcie końcówek o kilka centymetrów.
6.Higiena stóp
Higiena powinna koncentrować się również na stopach, ponieważ są one narażone na zakażenia grzybami. Szczególnie niebezpieczne jest chodzenie boso na basenie, siłowni, ośrodkach wypoczynkowych czy siłowni.
Po drugie, należy często myć nogi, najlepiej w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych. Właściwości bakteriobójcze wykazuje olejek lawendowy, geraniowy, paczulowy czy sosnowy, a także drzewko herbaciane. Po kąpieli trzeba starannie wysuszyć stopy i przestrzenie między palcami, a następnie wmasować w nie odpowiedni krem. Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków do stóp, które likwidują nieprzyjemny zapach, zapobiegają poceniu się stóp i ograniczają rozwój mikroorganizmów.
Należy pamiętać, że grzybica stóp jest zakaźna. Z tego względu zabronione jest pożyczanie osobistych rzeczy, takich jak ręcznik czy skarpetki. Codziennie trzeba zakładać czystą bieliznę i buty wykonane jedynie z przewiewnych, naturalnych materiałów.
7.Higiena intymna
Prysznic najlepiej brać wieczorem, ponieważ przez cały dzień skóra miała kontakt z brudem i potem. Miejsce intymne to idealne środowisko do namnażania się bakterii, dlatego często jest narażone na różnego rodzaju infekcje. Należy raz dziennie umyć okolice intymne wodą z płynem do kąpieli lub płynem do higieny intymnej. Do wytarcia warto używać osobnego ręcznika lub jednorazowych chusteczek. Najlepiej sprawdzi się bawełniana bielizna, która pozwoli skórze oddychać.
8.Dbanie o paznokcie
Podcinanie paznokci i dbanie o usunięcie skórek pozwoli nam cieszyć się ładnymi, zadbanymi paznokciami. Bardzo długie paznokcie są siedliskiem dla brudu, który łatwo się pod nie dostaje, dlatego warto mieć nieco krótsze. Jednak częstotliwość podcinania paznokci będzie uzależniona od długości, jaką chcemy utrzymać. Tutaj warto zastanowić się jaka długość będzie odpowiednia do naszego tryby pracy. Jeśli dużo czasu spędzasz przy komputerze lub grasz na pianinie, to krótsze paznokcie będą bardziej wskazane. Jeśli wolisz dłuższe paznokcie, to też dobrze, ale należy często je przycinać, by były mocne i nie łamały się.

Pamiętajmy, higiena osobista ma wpływ na zdrowie i wygląd naszego ciała. Zaniedbanie koniecznych czynności niesie ze sobą poważne konsekwencje, takie jak:
wszawica,
świerzb,
grzybica,
ropne zakażenie skóry,
próchnica zębów,
żółtaczka zakaźna typu A,
salmonelloza,
zakaźne choroby przewodu pokarmowego,
tasiemczyca.
A TERAZ KILKA CIEKAWOSTEK - zobacz, czego nie wiedziałeś/aś o swoich dłoniach, wodzie i skupiskach bakterii.
1. Zarazki z dłoni mogą poprzez dotyk przenieść się na 5 przedmiotów i 14 osób.
2. Co czwarta kobieta i co drugi mężczyzna nie myją rąk po skorzystaniu z toalety!
3. Specyficzny zapach deszczu to wina drobnoustrojów, które tam się znajdują. Dlatego po kontakcie z deszczem również trzeba umyć ręce.
4. Na telefonie komórkowym znajduje się 3824 mikrobów w każdym centymetrze kwadratowym.
5. Jakie jest najbrudniejsze miejsce w domu? Zlew kuchenny!
6. Bakterie kałowe najbardziej rozwijają się na… długopisach biurowych.
7. Wg brytyjskich naukowców na kierownicy samochodowej znajduje się więcej zarazków niż na desce sedesowej w toalecie publicznej.
8. Na centymetrze kwadratowym dłoni znajduje się 5 milionów (!) bakterii.